Stránky

10/31/2018

Málo míst a delší zpoždění, kritizuje kraj působení soukromníka na železnici

dopravacz
Přechod od Českých drah k soukromníkovi provázejí v Jihočeském kraji problémy. Vyplývá to ze zhodnocení půlročního působení společnosti GW Train Regio na takzvaných šumavských lokálkách. Kraj společnosti vytýká především vyšší zpoždění spojů oproti státním drahám nebo nedostatečnou kapacitu vozidel.
Podle kraje soukromý dopravce nápor cestujících obtížně zvládal zejména během vánočních svátků a s nástupem teplého počasí letos v dubnu.
Naopak pochvalu sklidila společnost patřící do skupiny Jihotrans za to, že základ jejího vozidlového parku tvoří modernější klimatizovaná vozidla, či za možnost nákupu jízdenek platební kartou přímo ve vlaku.
GW Train Regio převzal od Českých drah provoz na trojici šumavských linek loni v prosinci. Šlo přitom o doposud největší objem železniční dopravy, který na základě výběrového řízení získal na Českých drahách soukromý konkurent.
„Začátek provozu se potýkal s provozními problémy, odlaďovaly se dětské nemoci, čekalo se na dodání rekonstruovaných motorových vozů a na některé výkony byla nasazovaná vozidla nesplňující parametry nabídkového řízení,“ popisuje zahájení provozu materiál, který nedávno projednala rada kraje.

Na jiném místě nicméně hodnotící zpráva připouští, že firma postupně kvalitu služeb zlepšuje. Hlavním nedostatkem tak zůstávají zpoždění způsobená časově náročným nakládáním a vykládáním jízdních kol do speciálně upravených vozů.

Zpoždění až 45 minut

Během léta cyklisté využívají všechny tři šumavské tratě, největší problémy dělalo nakládání kol na trati 194 z Černého Kříže do Českých Budějovic.
„Většinou jsme evidovali stížnosti lidí, kteří cestovali z Českého Krumlova do Budějovic. Vlak nabral zpoždění na Lipně okolo Horní Plané a přijel pozdě do Krumlova. A pak samozřejmě byl opožděný i na příjezdu do Českých Budějovic, kde to dělalo potíže a nestíhaly se přípoje na rychlíky a na Prahu,“ uvedl Jan Aleš, jednatel společnosti Jikord, která koordinuje dopravu Jihočeského kraje.
Podle odborníka Jikordu na železniční dopravu Martina Stacha nebylo výjimkou, když nakládka kol zpožďovala v letní sezoně vlaky na této trati o 15 až 45 minut. Tato zpoždění se postupně zkracovala s tím, jak dopravce během léta k jednomu vozu pro kola přidal i druhý vůz a zvýšil počet brigádníků, kteří s nakládkou pomáhali.
Zatímco České dráhy na nejexponovanějších tratích nasazovaly patrové vozy, do kterých si lidé sami nakládali jízdní kola, GW Train nechal pro kola přestavět poštovní vagony Slovenské pošty, takzvané Gábiny z 80. let minulého století. Právě upevňování kol do stojanů během čekání ve stanici způsobovalo zmiňovaná zpoždění. Přechodným řešením pro příští sezonu bude podle Stacha změna jízdního řádu u některých vlaků.
Například ranní vlak z Budějovic, který cyklisté využívali nejvíce, pojede od nového jízdního řádu zhruba o půl hodiny dříve, a to už v 7:44. Tento náskok pak využije pro pěti- až desetiminutová čekání v zastávkách v Černé v Pošumaví, Horní Plané a Nové Peci.

Příliš houkají a jsou oranžové

Zdaleka ne všechny připomínky cestujících plánuje kraj v dalším provozu šumavských lokálek zohlednit. Lidé si totiž také stěžovali na to, že vlaky soukromého dopravce houkají hlasitěji než vozidla Českých drah. Případně že se jejich oranžové zbarvení do jihočeské krajiny hodí méně než modré motoráky ČD, dodal šéf Jikordu.
Soutěž na trojici lokálek České Budějovice – Černý Kříž, Číčenice – Nové Údolí a Strakonice – Volary vypsal Jihočeský kraj už v roce 2014.
Většina krajů začala řešit pokračování železniční dopravy až v letošním roce, rok před vypršením dlouhodobých smluv s Českými drahami. Největším dosavadním úspěchem soukromníků je zakázka RegioJetu v Ústeckém kraji na provoz na třech tratích.
Zdroj: ekonomika idnes cz

Česko si půjčí z Evropské investiční banky 11 a půl miliardy korun na modernizaci železnic

dopravacz
Česko bude v letech 2019 až 2025 čerpat na modernizaci železnic úvěr ve výši 11,5 miliardy korun od Evropské investiční banky. Peníze chce stát investovat do rozšíření osmi úseků železničních koridorů. Skutečná výše vyčerpaných peněz se budou odvíjet od reálných nákladů na stavby. Vyplývá to z dokumentu ministerstva dopravy, který bude ve středu schvalovat vláda.
Dalších 11 a půl miliardy korun poskytne na projekt stát a necelou miliardu budou tvořit peníze z evropských fondů.

Modernizované úseky

Modernizace by se měla zaměřit na rozšíření některých úseků. Konkrétně jde o úseky Velim - Poříčany, Choceň - Uhersko, Ústí nad Orlicí - Brandýs nad Orlicí, Adamov - Blansko, Brno-Maloměřice - Adamov, Lipník nad Bečvou - Drahotuše, Polom - Suchdol nad Odrou a Dětmarovice - Petrovice u Karviné - státní hranice s Polskem.
Podpora byla schválena zatím jen pro úseky Velim - Poříčany a Dětmarovice - Petrovice u Karviné - státní hranice s Polskem, jejichž příprava je podle ministerstva nejdále. Podpora dalších úseků bude podle úřadu záležet na podmínkách grantu.
Ministerstvo dopravy chce pomocí úvěrů z Evropské investiční banky (EIB) nahradit ubývající zdroje peněz na investice do dopravní infrastruktury. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) v dubnu uzavřel se zástupci EIB memorandum o spolupráci, díky kterému by mělo Česko na dopravní projekty získat celkem až sto miliard korun.
Výstavba dopravní infrastruktury je v současnosti vedle národních zdrojů částečně financována také z Operačního programu doprava (OPD) a Connecting Europe Facility (CEF).
Zdroj: irozhlas cz

Sdružení dopravních podniků: Tramvaje a autobusy budou v listopadu jezdit s knírem

dopravacz
Slušivé kníry na čelech vozů MHD nebo další grafické materiály s motivem kníratých autobusů, tramvají či trolejbusů, se od 1. listopadu 2018 objeví hned ve třinácti městech napříč republikou. Dopravní podniky tímto způsobem chtějí podpořit projekt Movember a pomoci šířit osvětu týkající se mužského zdraví.
Cílem podpory dopravních podniků je oslovit co nejvyšší počet lidí v ulicích měst. „Jedná se o další společný projekt pod záštitou Sdružení dopravních podniků ČR. Jsme rádi, že jsme svou troškou do mlýna mohli pomoci organizátorům tohoto projektu, kteří odvádí úžasnou a záslužnou práci,“ říká Michal Kraus, předseda SDP ČR a předseda představenstva Plzeňských městských dopravních podniků, a. s.
Tentokrát se zapojilo 13 dopravních podniků a celý listopad budou k vidění kníry na vozech v Praze, Plzni, Ostravě, Karlových Varech, Brně, Pardubicích, Ústí nad Labem, Liberci, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Zlíně, Olomouci a Mostě. Rozsah kampaně je závislý na možnostech každého dopravního podniku, ale knír se objeví na čelech několika stovek autobusů či tramvají, na letácích ve vozech, na CLV v ulicích měst či obrazovkách ve vozech a zákaznických centrech dopravních podniků. Komunikace poběží i na jejich webových stránkách a sociálních sítích.
Kromě oslovení veřejnosti vyzvaly některé dopravní podniky i své zaměstnance, aby se zapojili a nechali si narůst typický listopadový knír. Michal Kraus ještě dodává: „Věříme, že nezůstane pouze u vozů a řidičů, a akci podpoří i naši cestující.“
Charitativní celosvětovou kampaň Movember zastřešuje v České republice nadační fond Muži proti rakovině, který podporuje výzkumné projekty a rozvoj léčby urologických nádorů, šíří osvětu v této oblasti a pomáhá získat  finanční zdroje na nákupy přístrojového vybavení pro léčbu onkologických pacientů.
Zdroje: dpp cz, pmdp cz, parlamentnilisty cz

Praha. Vyloučení provozu tramvají v okolí stanice metra Vltavská

dopravacz
Ve středu 31. října 2018 se rozhodne o dalším pokračování dopravních opatření v oblasti stanice metra Vltavská. Pokud Technická správa komunikací rozhodne, že tramvaje mohou jezdit ke stanici metra, předpokládáme, že od čtvrtka 1. listopadu 2018 by mohl být zprovozněn úsek Strossmayerovo náměstí – Vltavská – Dělnická (linky číslo 1, 12, 25 se vrátí do své původní trasy a zruší se provoz autobusové linky 296) a mimo provoz zůstane v obou směrech pouze úsek Vltavská – Těšnov (odklon linky 34).
Z důvodu havarijního stavu silničního mostu u stanice metra Vltavská dochází od středy 24. října 2018 (přibližně od 4.30 hodin) do odvolání k obousměrnému přerušení provozu tramvají v úsecích Strossmayerovo náměstí – Vltavská – DělnickáVltavská – Těšnov.

Změny tras tramvajových linek

  • Linky číslo 125 jsou v úseku Strossmayerovo náměstí – Maniny odkloněny přes zastávky Výstaviště Holešovice, Nádraží HolešoviceOrtenovo náměstí.
  • Linka číslo 12 je ve směru z centra vedena ze zastávky Strossmayerovo náměstí vedena přes zastávky Veletržní palác, Výstaviště HolešoviceNádraží HolešoviceOrtenovo náměstí a Maniny na Palmovku kde je ukončena.
  • Linka číslo 34 je v úseku Bílá labuť – Palmovka odkloněna přes zastávky Florenc a Křižíkova.
Pro zlepšení dopravní obsluhy Pražské tržnice je od čtvrtka 25. října 2018 (od zahájení denního provozu) zavedena polookružní linka číslo 296 v trase: Pražská tržnice – Dělnická – Pražská tržnice.
Pro linku číslo 296 se zřizují zastávky:
  • Pražská tržnice: (nástupní) v ulici Bubenské nábřeží, za vstupem do tržnice
  • Jateční: v ulici Jateční, před křižovatkou s ulicí Osadní
  • U Průhonu: v ulici Komunardů, v úrovni protilehlé zastávky TRAM
  • Dělnická: v ulici Komunardů, v zastávce TRAM
  • Tusarova: v ulici Komunardů v zastávce TRAM
  • Pražská tržnice: (výstupní) v ulici Bubenské nábřeží
Zdroj: DPP cz

Odbavení kartou a wi-fi. Královéhradecký kraj hledá dopravce na deset let.

dopravacz
Královéhradecký kraj vypíše v nejbližších dnech osm zakázek na výběr dopravců, kteří budou provozovat regionální autobusy od roku 2020. Předpokládaná hodnota soutěží je 7,7 miliardy korun bez DPH.
Nově vysoutěžené smlouvy nahradí stávající kontrakty s 12 dopravci, které byly uzavřeny provizorně v režimu jednacího řízení bez uveřejnění. Vyhlášení soutěže schválili radní, kraj o zakázce informoval v tiskové zprávě.
„Vysoutěžení této zakázky se připravovalo již v roce 2015. Původně měla pokrývat desetileté období od ledna roku 2017. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ale v roce 2016 pozastavil předběžným opatřením pokračování v tendru v hodnotě okolo 5,5 miliardy korun a v roce 2018 jej s definitivní platností zrušil,“ vysvětlil první náměstek hejtmana Martin Červíček odpovědný za oblast dopravy a silničního hospodářství.
Kraj rozdělil zakázku na provoz do celkem osmi oblastí: Broumovsko, Náchodsko, Novoměstsko, Rychnovsko, Trutnovsko, Královédvorsko, Hradecko a Jičínsko včetně přesahu do sousedních krajů. Vítěz soutěže má začít jezdit od třetí celostátní změny jízdních řádů v roce 2020. Smlouva bude desetiletá. Pokud by došlo ke zdržení v soutěži, nejzazším přípustným termínem pro uzavření smluv je 31. 8. 2021.
„Od nových smluv s dopravci si slibujeme především zkvalitnění poskytovaných služeb tak, abychom mohli k využívání veřejné dopravy přesvědčit větší část veřejnosti. Součástí zadávacích podmínek jsou mimo jiné požadavky na maximální stáří autobusů, minimální počet nízkopodlažních vozidel, jejich vnitřní teplotu a čistotu, lepší informační servis ve vozech i na zastávkách, připojení k wi-fi v autobuse nebo požadavky na odbavení cestujících i pomocí bankovních karet,“ uvádí náměstek Martin Červíček.
Nejvýše přípustná cena zakázky je 7,716 miliardy korun bez DPH při maximálním navýšení výkonu o 20 procent, tedy při 22 083 695 kilometrech. V průběhu platnosti uzavřené smlouvy je totiž možné zvýšit či snížit rozsah výkonu v každé dílčí části zakázky až o 20 procent. Referenční rozsah dopravního výkonu je stanoven na 18 403 079 kilometrů. Součet maximální výše nabídkových cen v jednotlivých částech je pro jeden rok 677,2 milionu korun bez DPH. Zakázka počítá s nasazením 248 autobusů.
Kraj očekává, že ročně by měl doplácet dopravcům po odečtení výnosů z jízdného 436 až 466 milionů korun. „Chtěl bych ale upozornit, že se jedná o odhady pro případ, že nabídka dopravců v jednotlivých částech veřejné zakázky se bude blížit maximální možné výši. Skutečné náklady a dopad na krajský rozpočet budeme znát po vysoutěžení,“ dodal Martin Červíček.

Zdroj: zdopravy cz

Brno. Hledání jména Šalingrad pro brněnské nádraží vyšlo na milion korun.

dopravacz


Brno utratilo přes milion korun za anketu, na základě které chce pojmenovat nové nádraží Brno–Šalingrad. Anketu vymyslelo končící vedení města v čele s primátorem Petrem Vokřálem (ANO 2011)
Vyplývá to z odpovědí magistrátu na dotaz deníku Zdopravy.cz na celkové náklady. Ty dosáhly 823 tisíc korun bez DPH. Se započítáním DPH ve výši 21 % město zaplatilo 995 tisíc korun.  Další peníze zaplatí městské firmy, které poskytnou ceny: například dopravní podnik věnuje autorovi vítězného návrhu roční jízdenku.
Podle mluvčí brněnského magistrátu Zuzany Šrámkové šly peníze v rámci kampaně Náš novej nádr například na návrh a tvorbu kreativní a mediální strategie pro komunikaci, přípravu soutěže včetně analýzy právních dopadů nebo spravování facebookové stránky soutěže. „Výhry pro soutěžící jsou řešeny bezplatně prostřednictvím partnerů a městských firem,“ dodala Šrámková.
V registru smluv je ke kampani jediná smlouva na PR aktivity v hodnotě 409 tisíc korun se společností ArkAdiA.
Anketu spustilo Brno v červnu. „Zajistíme výstavbu moderního nádraží, které Brno nutně potřebuje, a na lidech je, aby si ho pojmenovali a poté i díky názvu, který sami vyberou, rádi využívali,“ řekl brněnský primátor Petr Vokřál. Brnané nakonec vybrali název Brno-Šalingrad. Zatím stále není jasné, kdy a za jakých podmínek se nové nádraží začne stavět.

Za co vše Brno platilo v případě kampaně Náš novej nádr:
  • Návrh a tvorba kreativní a mediální strategie pro komunikaci schválené varianty projektu Modernizace ŽUB vůči občanům Brna a metropolitní oblasti, včetně grafického zpracování klíčových vizuálů
  • Příprava zadání soutěže – zpracování variant řešení, analýza právních dopadů (ve vztahu k GDPR), řešení otázky kdo může hlasovat, kdo finálně vybírá atd.
  • Realizace soutěže o název nového brněnského nádraží, včetně správy FB stránky Náš novej nádr, inzerce na soc. sítích, podklady pro média, kompletní programování soutěže (pro zajištění všech kol).
Zdroj: zdopravy cz

10/30/2018

Třetina vlaků Českých drah je zastaralá a neodpovídá požadavkům doby, tvrdí NKÚ. Do roku 2008 jsme nemohli investovat, oponují dráhy

dopravacz
Více než třetina vlaků Českých drah (ČD) slouží přes 30 let. A to i přesto, že dráhy získaly v letech 2008 až 2018 na obnovu vlaků 4,6 miliardy korun z evropských i státních peněz. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ).
Podle kontrolorů věková struktura vozového parku podniku neodpovídá stávajícím ani budoucím požadavkům objednatelů dopravních služeb ani očekávání veřejnosti. ČD se brání s tím, že stáří vozů je ovlivněno prakticky nulovou obnovou v době od sametové revoluce až zhruba do roku 2008. Poté podnik za deset let investoval asi 45 miliard korun, dalších 40 miliard korun by potřeboval.
NKÚ se zaměřil na peníze poskytované dopravcům na obnovu železničních kolejových vozidel v letech 2012 až 2018. Vedle státního dopravce kontroloval ministerstvo dopravy, které na obnovu železničních kolejových vozidel rozdělovalo státní peníze i evropské dotace.
"I přes mírný pokles průměrného stáří železničních kolejových vozidel tvoří podstatnou část vozového parku Českých drah vozidla starší 30 let, často za hranicí technické i morální životnosti," konstatovali kontroloři v tiskové zprávě. V roce 2012 provozovaly České dráhy přibližně 42 procent takto starých vozidel, loni to bylo zhruba 35 procent.
České dráhy oponují, že investovat mohly až zhruba od roku 2008, a to díky získání mezinárodního ratingu a následnému vydání dluhopisů. "Prostředky z dluhopisového programu byly použity právě na nákup nových a modernizaci starších vozidel. Podíl dotačních prostředků na obnovu vozidel ČD byl z pohledu celkových investic malý," uvedla firma.
Podle NKÚ se také nedaří otevírat trh železniční osobní dopravy, a České dráhy jsou tak stále hlavním provozovatelem, když zajišťují 85 procent přepravního výkonu. "Důsledkem toho je, že příjemcem téměř všech evropských i státních peněz byla právě tato společnost, která v letech 2008 až 2018 získala na obnovu vlaků 4,6 miliardy korun," zjistil NKÚ.
Ministerstvo dopravy ale s tvrzením NKÚ, že příjemcem téměř všech evropských i státních peněz jsou České dráhy, nesouhlasí. Podle něj bylo v rámci dotace na obnovu železničních kolejových vozidel možné získat z operačního programu Doprava 2014-2020 až 7,7 miliardy korun a alokace je už předběžně vyčerpána. "Zároveň bylo dokončeno hodnocení projektů a v této souvislosti je třeba zdůraznit, že u více než 50 procent prostředků alokace nejsou příjemcem České dráhy," uvedlo ministerstvo.
Kontroloři ale upozornili, že o poskytnutí podpory na základě žádostí až do konce kontroly NKÚ v květnu 2018 ministerstvo nerozhodlo.

Co se týká otevírání trhu, jsou stejně jako v dalších zemích Evropské unie nastaveny termíny pro postupné otevírání trhu veřejných služeb, uvedlo ministerstvo. V souladu s takzvaným čtvrtým železničním balíčkem právních předpisů EU režim přímých zadání na železnici musí být ukončen k roku 2023, dodalo.
Zdroj: domaci ihned cz

Olomouc má svůj první elektrobus, je tichý a klimatizovaný

#dopravacz

Elektrobus značky SOR představil olomoucký dopravní podnik v pátek 26. října v areálu garáží Dolní Hejčínská. Od pondělí 29. října jezdí na lince č. 14.

Slavnostního předání nového elektrobusu s ev. č. 501 se zúčastnili budoucí primátor Olomouce Miroslav Žbánek, náměstek primátora Ladislav Šnevajs, člen představenstva DPMO František Mikeš, ředitel DPMO Jiří Kropáč a za SOR Libchavy Jiří Daňsa. Město v poslední době podstatně obnovuje svůj vozový park, elektrobus se však podařilo získat po delší době. Historicky první autobus vyjel v Olomouci před 90 lety a před 100 lety první tramvaj.

Pořizovací cena elektrobusu SOR je 14 milionů Kč. Nákup vozu byl realizován prostřednictvím projektu "Nákup bezemisních vozidel na MHD". Cestující jistě přivítají tichý chod a klimatizaci. Vůz přepraví 33 sedících a až 72 stojících a 10 imobilních cestujících. Na jedno nabití je schopen ujet v městském provozu minimálně 150 km.

V areálu DPMO na odstavné ploše autobusů byl vybudován přístřešek s nabíjecí stanicí pro rychlé i pomalé nabíjení. Při pomalém nabíjení by měl být elektrobus plně nabitý asi za osm hodin.

Poprvé se s novým elektrobusem svezou cestující v pondělí 29. října na lince 14. Zkušenosti získané během provozu se následně promítnou do obnovy autobusového parku ve střednědobém výhledu.

Zdroje: busportal cz, olomouckadrbna cz, blesk cz

Ostrava přichází jako první s ultrarychlým dobíjením elektrobusů

dopravacz
Ostravský elektrobus EKOVA Electron při dobíjení
Dopravní podnik Ostrava dnes nasadil do provozu dva elektrobusy EKOVA Electron. Dobíjet se budou přímo na zastávce.

O první dobíjecí stanici pro elektrobusy s technologií opportunity charging v České republice jsme už napsali. Dnes Dopravní podnik Ostrava (DPO) nasadil do provozu na linku č. 64 ze Svinova do Klimkovic dva nové elektrobusy od EKOVA ELECTRIC. 
V dobíjecí stanici na zastávce Svinov mosty, dolní zastávka, se každé vozidlo nabije za 5 minut na 1 hodinu provozu. Dobíjení s výkonem 450 kW probíhá pomocí ramena a pohyblivého mechanismu, které se k elektrobusu připojí přes střešní ližiny. Díky až 15 ultra rychlým nabitím denně počítá DPO s denním dojezdem 350 km u každého vozidla. 
„Považuji to za další velký úspěch celého DPO. Naším cestujícím jsme slíbili nejmodernější veřejnou dopravu v zemi. A zároveň vozový park bez dieselových motorů do konce roku 2020. Tímto krokem jsme ke splnění obou slibů zase o něco blíž,“ říká předseda představenstva a generální ředitel DPO Daniel Morys. „Po více jak šesti letech, co Klimkovice bojují o zachování čistého ovzduší ve městě a tedy i o ekologizaci dopravy, konečně přichází první výsledky. Protože radnice má už čtyři roky elektromobil a jsme z něj nadšeni, tak počin Dopravního podniku Ostrava velmi vítáme - už totiž víme, jak velká to bude změna," doplňuje starosta Klimkovic Zdeněk Husťák.
Elektrobusy EKOVA Electron, vyrobený společnosti EKOVA ELECTRIC jsou 12 metrů dlouhé, nízkopodlažní, klimatizované, s kapacitou až 86 cestujících včetně 2 míst pro invalidní vozíky. Nabíjení v režimu opportunity charging garantuje nepřetržitý provoz 24 hodin denně 365 dní v roce. „Opportunity charging neboli OppCharge je otevřený systém dobíjení, což v praxi znamená, že se k nabíjecí stanici bude moci v budoucnu připojit jakékoli další vozidlo splňující její standardy. Cením si toho, že se DPO stal v České republice průkopníkem inteligentních řešení, která dnes v Evropě podporuje stále víc výrobců elektrobusů a nabíjecích stanic,“ dodává předseda představenstva EKOVA ELECTRIC a.s. Tomáš Pittermann. 
V dobíjecí stanici na zastávce Svinov mosty, dolní zastávka, se každé vozidlo nabije za 5 minut na 1 hodinu provozu. Dobíjení s výkonem 450 kW probíhá pomocí ramena a pohyblivého mechanismu, které se k elektrobusu připojí přes střešní ližiny
Zdroje: busportal cz ,zdopravy.cz

Opava. První trolejbusové pivo na světě

dopravacz
“Vyrobeno pro připomínku legendárních trolejbusů typu Škoda 14 Tr v Opavě.” Trolejbusy připomíná i zadní etiketa
Pro ukončení s trolejbusy Škoda 14 Tr bylo vyrobeno 1.400 lahví
Opava Moravskoslezský kraj
V souvislosti s opavskou akcí k symbolickému ukončení provozu trolejbusů Škoda 14 Tr vznikl i velmi netradiční upomínkový předmět. Jedná se o čtrnáctistupňové pivo s názvem Opavská Čtrnáctka. Zhotoveno bylo pro opavskou akci v Pivovaru Herold Březnice.
Pivní sklenice je záměrně pojata v retrostylu, požadovány tak byly láhve staršího typu, které jsou v běžném oběhu (a tedy částečně opotřebované). Vzhled etikety byl  inspirován původním provedením etikety opavského výčepního piva Zlatovar z 80. let 20. století, kdy začaly být do Opavy trolejbusy Škoda 14 Tr dodávány. Jelikož se trolejbusům všeobecně podle typového označení přezdívá „čtrnáctka“, nabízelo se využít tohoto slangového označení i pro název piva, které se rovněž lidově pojmenovává podle počtu stupňů. 
Vhodný dodavatel piva byl nakonec nalezen až v Březnici u Příbrami. Požadováno totiž bylo čtrnáctistupňové světlé pivo, které bude stáčeno do lahví. Řada oslovených minipivovarů však byla schopna nabídnout pouze pivo, anebo pouze skleněný obal, nikoli obojí. Problémem bylo i nalezení vhodného termínu pro stáčení. Nakonec se však podařilo i díky vstřícnosti dodavatele vše včas stihnout. 
Byla využita možnost spojit dva slavné české produkty, a sice výborný strojírenský výrobek v podobě špičkového trolejbusu a neméně výborné české pivo vařené tradiční metodou s kvašením ve sklepní spilce a dozráváním v ležáckém sklepě.
Pivo by mělo být v prodeji pouze během akce k rozloučení s trolejbusy Škoda 14 Tr. Ty letos po 35 letech služby v ulicích Opavy končí a opavský DP nechal zorganizovat výjimečnou akci k jejich symbolickému rozloučení, která se bude konat dne 10. 11. 2018. Celkem bylo pro opavskou akci vyrobeno 1 400 lahví, jež bude v prodeji ve stánku ve vozovně, kde bude probíhat Den otevřených dveří. Mělo by jít o první pivo na světě, jež je věnováno konkrétnímu typu trolejbusu.
Zdroj: .cs-dopravak cz
Foto: Libor Hinčica



Brno shání šestnáct elektrobusů bez dotací, nasadí je na linku napříč centrem

dopravacz
Dopravní podnik města Brna (DPMB) vypsal zakázku za téměř čtvrt miliardy, v které hledá dodavatele šestnácti elektrobusů a nabíjecích stanic.
Vyplývá to z informací ve věstníku veřejných zakázek.  DPMB v soutěži hledá autobusy o délce 11-12,5 metru, které budou stoprocentně nízkopodlažní a pojmou nejméně 75 cestujících. Podnik požaduje dojezd nejméně 300 kilometrů při zapnuté klimatizaci či topení a kapacitě baterie 80 %. Dojezdu přitom mohou vozidla dosáhnout i průběžným dobíjením, kdy se uvažuje s jízdou 50 minut a 15 minutami dobíjení na konečné. Odhadovaná cena zakázky je 244 milionů korun bez DPH.
Podle mluvčí Hany Tomaštíkové chce DPMB nové autobusy nasadit na linku 67, která vede z Jundrova do Avion Shopping Parku. Dosud na lince jezdí dieselové autobusy. Na obou konečných stanicích mají být vybudovány rychlonabíjecí stanice, ve vozovně by pak probíhalo pomalé noční nabíjení.
„V této fázi není pro tento projekt zajištěno financování ze zdrojů EU, ale z vlastních prostředků DPMB. To ovšem nevylučuje, že se DPMB bude o takové zdroje ještě dodatečně ucházet, pokud bude vypsána vhodná výzva,“ řekla Tomaštíková. Dosud většina dopravců nakupuje elektrobusy jen díky dotacím.
Podle Tomaštíkové jsou sice pořizovací náklady elektrobusů vyšší než u standardních dieselových autobusů a jsou téměř srovnatelné s trolejbusy, na druhou stranu však mají elektrobusy nižší provozní náklady, a to v porovnání s autobusy i trolejbusy. „V neposlední řadě je nutné tento projekt posuzovat z hlediska ekologie, vlivu na kvalitu ovzduší a život ve městě. Pro projekt byla vybrána záměrně linka 67, které projíždí středem města,“ dodala Tomaštíková.
Zdroj: zdopravy cz

ČD přijdou o další tratě, Ústecký kraj bude jednat o provozu s jinými dopravci

dopravacz
Ústecký kraj
Radní Ústeckého kraje v pondělí odsouhlasili, že o zakázce na zajištění provozu vlaků v Ústeckém a částečně Libereckém kraji budou dál jednat se třemi dopravci. Nejsou mezi nimi České dráhy, které dosud provoz na těchto tratích zajišťují.
„Rada Ústeckého kraje uložila odboru dopravy jednat se třemi dopravci v návaznosti na nabídnutou cenu a dopravní koncept. Jde konkrétně o Die Länderbahn, Arriva vlaky a Leo Express,“ řekla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková.
Podle zdrojů deníku Zdopravy.cz nabídly nejnižší cenu dopravci Leo Express a Länderbahn, současně ale upozornili kraj na to, že jejich nabídka nemusí trvat dlouho.
Länderbahn nabídla jednotky Siemens Desiro, které dosud používá na tratích v Sasku a v Libereckém a Ústeckém kraji, které má převzít DB Regio. Výsledek soutěže organizované německými objednateli ale napadla a může nastat situace, kdy bude dál jezdit na stávajících linkách. Leo Express se snaží své pronajaté vozy Alstom Lint nabídnout dalším krajům.
Důvodem neoslovení Českých drah měla být příliš vysoká cena v porovnání s jinými nabídkami. Radní ze hry vyřadili kromě Českých drah také nabídku společnosti GW Train Regio, která nepodala nabídku na všechny požadované tratě.
„Nebudeme to komentovat, dokud nedostaneme oficiální vyjádření,“ řekl mluvčí Českých drah Radek Joklík.
Ústecký kraj dopravce nevybírá klasickou soutěží, ale cestou přímého zadání, před kterým ale oslovil všechny dopravce. Prakticky tak o soutěž jde. Ústecký kraj poptává celkem 1,83 milionu vlakových kilometrů ročně, tedy téměř čtvrtinu toho, co ročně na železnici objednává. Finančně jde při desetiletém kontraktu nejméně o dvě miliardy korun. Vlaky by měly vyjet na konci příštího roku. I po této soutěži budou České dráhy většinovým dopravcem v kraji.
Návrh smlouvy počítá s nasazením čtrnácti turnusových vozidel. Jde o linky U11 Česká Lípa – Postoloprty, U25 Most – Moldava (jen přímé vlaky z Ústí nad Labem), L2 Děčín – Česká Lípa – Liberec (osobní vlaky) a úplně nová linka U52, která má přinést přímé spojení Žatce a Ústí nad Labem. Ústecký kraj se dohodl s Libereckým krajem, že vybere dopravce i pro linky, které historicky obsluhují a platí oba regiony. Odpadne tak složitá situace, kdy v některých oblastech vlaky končí zbytečně na hranici regionu.
Kraj chce novou smlouvu na deset let, nový dopravce má začít jezdit už v prosinci 2019. Podle podmínek by mělo jít o nová nebo zánovní vozidla. „Tato musejí od okamžiku zahájení jejich provozu vykazovat opticky nový stav,“ uvádí se v dokumentu. Nové jednotky musí jezdit nejméně rychlostí 120 kilometrů v hodině, musí mít klimatizaci. Povinnou výbavou budou například zásuvky nebo wifi.
„Technické parametry vozidel musí v maximální míře umožnit využití technických parametrů infrastruktury, zejména dosažení maximální traťové rychlosti ve sklonově náročných úsecích,“ uvádí se v zadávací dokumentaci. Jde především o úseky na trati z České Lípy do Liberce, kde mohou vlaky jet pár kilometrů 120 kilometrů v hodině nebo ve stoupání z Rynoltic do Zdislavy. Jako zálohu může dopravce použít vozidla dosahující rychlosti maximálně 80 kilometrů v hodině.
Zdroj: zdopravy cz

10/29/2018

Brno – Šalingrad. Brňané vybrali jméno pro nové nádraží

dopravacz
Anketa brněnského magistrátu mezi obyvateli města o výběr jména pro nové nádraží skončila překvapivým výsledkem. Nejvíce hlasů získal název Brno – Šalingrad.

Vyplývá to z výsledků, které město zveřejnilo na stránkách ankety.  V poslední fázi soutěže, v které mohli hlasovat už jen držitelé plně ověřeného účtu portálu brnoid.cz nebo ti, kteří podali hlasovací lístek osobně na podatelně magistrátu. Celkem hlasovaly necelé dvě tisícovky lidí.

Pro Šalingrad hlasovalo 837 lidí, stávající název Brno hlavní nádraží získal 698 hlasů. Třetí příčku obsadilo Nádraží Járy Cimrmana se 166 hlasy. Město má během dne oznámit, jak s výsledkem ankety naloží.

Název Šalingrad není přitom jistý, jména zastávek a stanic schvaluje Drážní úřad. Stejně tak není jisté, zda bude vůbec co pojmenovávat. O přesunu nádraží se v Brně mluví desítky let a i přes zdánlivý posun v celé problematice za poslední rok reálně k velkému pokroku v přípravě stavby nedošlo. SŽDC například dosud ani nevypsala zakázku na studii, která posoudí požadavky nákladních dopravců.

Zdroj: zdopravy cz

Jak pojedou vlaky v Česku od prosince? Hledejte v Německu

dopravacz
V paradoxní situaci jsou cestující, kteří si chtějí naplánovat jízdu vlakem po české železnici po 9. prosinci, kdy se změní jízdní řád. On-line vyhledávač spojení je na tuto dobu už k dispozici, ale ne česky.

Jako první spustila pro nový grafikon vyhledávač na české železnici Deutsche Bahn. V nabídce jsou už spojení na všechny tratě, u dálkových vlaků z Německa do Česka je možné si už jízdenku koupit. Ve vyhledávači Českých drah i nejrozšířenějším tuzemském vyhledávači spojení IDOS zatím cesty po 9. prosinci nenajdete.

Zdroj: zdopravy.cz

10/28/2018

České dráhy meziročně přepravily o téměř tři miliony cestujících více, pomohly i státní slevy

Vlaky Českých drah přepravily během tří čtvrtletí letošního roku 133,7 milionu cestujících, což je zhruba o 2,8 milionu více než za stejné období vloni. V září využilo nové slevy pro studenty a důchodce přes šest milionů pasažérů, téměř 40 procent z celkového počtu cestujících v září.

„Rostoucí počet cestujících v 1. pololetí letošního roku a další nárůst zákazníků letos v září nás vedl k trvalému posílení dálkových vlaků hlavně mezi Prahou a Moravou. Od pátku do neděle, kdy jsme zaznamenali největší nárůsty zájmu o cestování, jsme plánovanou kapacitu vlaků rozšířili skoro o tisíc míst denně," řekl náměstek generálního ředitele pro obchod a člen představenstva ČD Michal Štěpán. Dopravce posílil některé linky z Prahy na Ostravsko, Valašsko a do Luhačovic, vedle toho operativně doplňuje další spoje podle aktuálních stavů rezervací. V září cestovalo vlaky státního dopravce přes 15,5 milionu lidí, meziročně o dvě procenta více. Podle podniku se na výsledku v tomto měsíci podílely i nové státní slevy. „Na komplexní hodnocení dopadu zavedení nových slev je nicméně ještě brzy, protože teprve v říjnu se plně projeví zahájení akademického roku a cestování vysokoškoláků," dodal Štěpán. Sleva 75 procent pro studenty do 26 let a seniory nad 65 let platí od 1. září.
České dráhy počítají s trvalým posílením vozů i v novém jízdním řádu, který začne platit v prosinci. Půjde především o spoje mezi Prahou a Ostravskem, Valašskem a jižní Moravou, více vozů dostanou také nejvytíženější vlaky z Prahy na jih nebo západ Čech. Dopravci se počet cestujících zvýšil už loni, konkrétně na 174,7 milionu, meziročně o 3,2 milionu více. Skupině České dráhy v prvním pololetí klesl zisk na 262 milionů korun, což je meziročně o 275 milionů méně. Tržby skupiny se ale meziročně zvýšily zhruba o 618 milionů na 17,35 miliardy korun. Do skupiny patří vedle osobního dopravce také ČD Cargo, ČD Telematika nebo Výzkumný ústav železniční. Nárůst počtu cestujících v letošním roce zaznamenal i konkurenční RegioJet. Žlutými vlaky cestovalo během prvních šesti měsíců 2,76 milionu lidí, meziročně téměř o čtvrtinu více. Konkurenční Leo Express za první tři čtvrtletí letošního roku připravil vlaky 1,1 milionu cestujících. V loňském roce to za stejné období bylo 859 tisíc. 
Zdroj: e15 cz
dopravacz

10/27/2018

Leo Express přepravil během tří čtvrtletí o čtvrt milionu cestujících více než loni

Český soukromý dopravce Leo Express přepravil svými vlaky během prvních tří čtvrtletí letošního roku více než 1,1 milionu cestujících, což je o více než čtvrt milionu více než za stejné období v loňském roce. Sdělil to mluvčí dopravce Emil Sedlařík. Nárůst počtu cestujících hlásí i další dopravci.
Ke zvýšení počtu cestujících přispělo podle Sedlaříka mimo jiné i spuštění přepravy v Německu nebo do polského Krakova. „V rámci našich spojů zákazníci oceňují kvalitní služby, které poskytujeme, ať jsou to moderní vlaky, klimatizace, wi-fi nebo obsluha na palubě, a také návaznost našich spojů, například na door-to-door minibusy z Přerova do Zlína či Luhačovic nebo autobusové spoje do Drážďan a Mnichova,“ uvedl mluvčí. Češi využívají železniční dopravu stále více, nárůst počtu cestujících během letošního roku oznámili i další velcí vlakoví dopravci. Vlaky Českých drah (ČD) přepravily během tří čtvrtletí letošního roku 133,7 milionu cestujících, což je zhruba o 2,8 milionu více než za stejné období loni. Žlutými vlaky RegioJet cestovalo do konce září 4,3 milionu lidí, meziročně o 860 tisíc více. Český soukromý dopravce Leo Express zahájil svůj provoz v roce 2012 na lince Praha-Ostrava. V současnosti provozuje síť vlakových i autobusových spojení v sedmi zemích střední a východní Evropy.
Zdroj: e15 cz

dopravacz

RegioJet. Měsíc slev: 1+1 JÍZDENKA ZDARMA po celý podzim

Cestujte po Evropě ve dvojici za cenu jednoho!

Oblíbená podzimní akce Měsíc slev: 1+1 JÍZDENKA ZDARMA je tady! Po čtyři podzimní týdny, až do 11. listopadu, máte jedinečnou možnost ušetřit 50 % za cestování autobusy RegioJetu mezi více než 50 evropskými městy. Pokaždé na vás čeká nová várka zajímavých destinací. Odjet můžete ode dneška až do 30. 11. 2018.

Jak slevu získáte? Je to jednoduché! Kupte jízdenku pro vás a dalšího cestujícího a zaplatíte jen za jednoho. 
Zdroj: Regiojet cz
dopravacz

10/26/2018

České dráhy mají 100 let, vznikly ve stejný den jako republika



Výběr informací o historii společnosti České dráhy (ČD); její předchůdkyně, společnost Československé státní dráhy (ČSD), byla založena před 100 lety, 28. října 1918:
– Podle internetových stránek ČD neexistuje, či spíše není znám žádný oficiální výnos či zákon, kterým by se tak stalo. Obecně se má ale za to, že ČSD vznikly přesně v den vzniku Československa. Současně převzaly téměř celou síť c. k. Státních drah a Maďarských státních drah.
– Mimo nově vzniklou společnost tehdy zůstaly samostatně pouze velké soukromé železniční společnosti – Košickobohumínská dráha (do roku 1945), Ústeckoteplická dráha a Buštěhradská dráha (v roce 1923 byly obě zestátněny). V roce 1925 pak vyšel zákon, kterým se zestátnilo a začlenilo do sítě ČSD celkem 48 místních drah.
– Začátkem 20. let minulého století představovala železniční doprava jediný moderní dostupný dopravní prostředek. Síť autobusů v té době neexistovala, v provozu bylo jen několik málo začínajících spojů. Vlastní automobil byl luxusem i pro řadu zámožných osob. Společnost ČSD získala na kolejích monopol, který trval přes 70 let.
– Železniční síť bylo v prvních letech nutné uzpůsobit novým požadavkům a dobudovat spojení se Slovenskem. K pilotním projektům patřila modernizace a zdvoukolejnění trati Praha – Brno, což se ale částečně podařilo až po druhé světové válce. Válečný konflikt znamenal pro železnici značné škody, i co se týkalo vozového parku.
– V roce 1960 postihlo tuzemskou železnici nejhorší neštěstí v historii. U obce Stéblová se 14. listopadu na jednokolejné trati mezi Hradcem Králové a Pardubicemi střetl osobní vlak tažený parní lokomotivou s motorákem. Následky čelní srážky byly děsivé, počet obětí dosáhl čísla 118 a více než stovka lidí byla odvezena do nemocnice.
– Po rozdělení republiky v roce 1993 vznikly jako nástupnické organizace po ČSD národní železnice – České dráhy a Železnice Slovenské republiky. Velká část vozového parku byla zastaralá, podniky hledaly cesty jak jej omladit. Z finančních důvodů se šlo zejména cestou dílčích oprav, řada tratí a spojů také bojovala o přežití.
– Po diskusích zda budovat zcela nové tratě nebo modernizovat stávající začalo Česko v roce 1993 s budováním takzvaných tranzitních koridorů. Klíčový byl též vstup země do EU, aplikace evropské legislativy, restrukturalizace a otevírání dopravního trhu.
– K 1. lednu 2003 vznikla na základě zákona 77/2002 Sb. akciová společnost ČD jako jeden z nástupnických subjektů původní státní organizace. Vznikla též Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která je vlastníkem a provozovatelem železnic a spravuje infrastrukturu.
– Od roku 2007 existuje samostatná dceřiná firma drah – ČD Cargo, jakožto největší nákladní dopravce. Do Skupiny ČD dále patří například Výzkumný ústav železniční, ČD Reality, společnost DPOV (opravy a modernizace železničních vozidel) nebo ČD-Telematika (služby v oblasti telekomunikací a informatiky).
– Cestujících ve vlacích státního dopravce již několik let přibývá. Loni ČD přepravily téměř 175 milionů cestujících. Osobní doprava podniku díky tomu po mnoha letech zaznamenala zisk. Firma denně vypravuje v průměru 7016 vlaků, které ujedou kolem 340.000 km za den.
– ČD loni dosáhly zisku 984 milionů korun, meziročně o 102 miliony korun vyššího. Vedle osobní dopravy se na něm významně podílel také růst tržeb z nákladní dopravy a sílící kurz koruny. Tržby skupiny se zvýšily o 682 milionů korun na 33,9 miliardy korun. Firma též pokračovala ve snižování dluhu, který je nyní 27,2 miliardy korun.
– Od roku 2003 řídí ČD osmý generální ředitel, od letošního září je šéfem firmy a předsedou představenstva Miroslav Kupec (59). Jediným akcionářem ČD je stát. Skupina zaměstnává zhruba 23.400 lidí.
– V průběhu stoleté existence ČD postupně zužovaly svůj vozový park. Zatímco v roce 1919 měly tehdejší ČSD více než 3400 lokomotiv a téměř 6350 vagonů, v současnosti má společnost 2000 lokomotiv a asi 2100 osobních vozů. V posledních letech se ČD soustředí spíše na postupnou obnovu a modernizaci vozového parku.
– ČD jsou členem Mezinárodní železniční unie UIC, Organizace pro spolupráci železnic (OSŽD) nebo Společenství evropských železnic a infrastrukturních podniků (CER).
Zdroj: ČTK
dopravacz

Drážní úřad schválil ostravské tramvaje Stadler nOVA k běžnému provozu

První zahraniční tramvaj v tuzemské MHD už nemusí v Ostravě jezdit jen ve zkušebním provozu. Drážní úřad schválil vozidlo Tango NF2 „nOVA“ od Stadleru jako typ, čímž mu otevřel dveře do běžného provozu. Deníku Zdopravy.cz to sdělil mluvčí úřadu Martin Novák. Povolení ke zkušebnímu provozu by prvním dvěma dodaným tramvajím vypršelo s koncem října.
Tango NF2 „nOVA“ je první tramvají, kterou vyvinula společnost Stadler ve své pražské kanceláři, zároveň jde o první zahraniční tramvaj v tuzemské MHD. Tramvaj je dvoučlánková, plně nízkopodlažní, má klimatizaci a zásuvky USB. Vejde se do ní 188 cestujících, z toho 61 sedících. Maximální rychlost je 80 kilometrů v hodině. Každá jednotlivá tramvaj musí ještě získat od Drážního úřadu průkaz způsobilosti vozidla.
Dopravní podnik Ostrava si objednal celkem 40 vozidel v celkové hodnotě 1,2 miliardy korun. Podle mluvčí DPO Karolíny Ryckové odebral dopravce k dnešnímu dni 21 vozidel. Upraveny už jsou také zastávky Dům energetiky a Stodolní, které původně nevyhovovaly normám a nové tramvaje tudy neprojely. Dnes jsou tyto špunty odstraněny.
Zdroje: dpo cz, zdopravy cz
dopravacz

ČD připomínají století republiky na lokomotivě, kterou mají podle Ťoka vrátit


Další lokomotiva Českých drah získala netradiční polep. Nová reklama na lokomotivě 380.004 má připomínat sto let republiky a propagovat Českou republiku u nás i v zahraničí. Vládní agentura CzechTourism a České dráhy umístily reklamu na stroj, o kterém nedávno prohlásil ministr dopravy Dan Ťok, že je zmetkem a vyzval ČD, aby dvacítku lokomotiv vrátily. 
České dráhy za reklamu od CzechTourism podle kontraktu v registru smluv  získají 1,042 milionu korun, v ceně je nejen polep lokomotivy, ale i pronájem dalších reklamních prostor.
Vedoucí projektu Společné století Luká Bajer vysvětluje polep tím, že železnice neodmyslitelně patří k historii státu. „Většina státníků, ale i občanů Československa využívala při jeho vzniku právě železniční dopravy. Pod heslem ‚Jedeme v tom spolu‘ chceme přimět občany České i Slovenské republiky, aby nasedli do vlaků Českých drah a rozjeli se do Prahy na pestré oslavy a připomínky sta let od založení Československa,“ řekl Bajer.
„Polep lokomotivy, která bude propagovat naši zemi i na mezistátních linkách, je proveden v designu státní vlajky České republiky. Křest této lokomotivy je jen jedním z konkrétních příkladů, jak se národní dopravce zapojuje do oslav, které v těchto dnech vrcholí,“ říká k účasti českých drah na oslavách 100. výročí republiky Michal Štěpán, člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro obchod.
Volba speciálního polepu padla na lokomotivu řady 380. Jde o stroj, který se dostal do centra pozornosti v posledních dnech z jiných důvodů. Ministr dopravy Dan Ťok nedávno uvedl, že České dráhy by měly lokomotivy vrátit Śkodě Transportation, protože jde podle jeho názoru o zmetek. . Jednání o možném vrácení dosud nezačala, České dráhy připravují aktuálně pro ministra materiál o možném postupu.
České dráhy kvůli národním oslavám v Praze ve dnech 27. a 28. října posílí také vybrané ranní vlaky ve směru do hlavního města. Více vagónů budou mít například expresy Hutník a Jan Perner z Ostravska, Súľov z Valašska, Slovácký expres z Veselí nad Moravou a spoje Metropolitan z Brna s příjezdem do Prahy v dopoledních a v poledních hodinách. Oba dny rozšíří platnost skupinové víkendové jízdenky až pro pět dospělých.
České dráhy navíc u příležitosti 100 let od vzniku Československé republiky a Československých státních drah připravily na dny 25. až 29. října ve Vládním salonku na 1. nástupišti pražského hlavního nádraží dvě výstavy s názvy „100 let spolu republika a železnice“ a „Masaryk a železnice“. Je známé, že náš první prezident cestoval vlakem velmi často. Také z exilu v prosinci 1918 se vrátil vlakem po trase Rakousko – České Budějovice – Praha, což připomene mimořádná jízda nostalgického vlaku s účastníky v dobových kostýmech ve dnech 20. a 21. prosince. Známý je také salonní vůz Aza 080, který obdržel prezident Masaryk v roce 1930 jako dar k 80. narozeninám, a který později využívali i další českoslovenští prezidenti.
Vstup na výstavy je zdarma a budou otevřeny od čtvrtka do pondělí, v pracovní dny od 10 do 19 hodin a o víkendu od 10 do 17 hodin.
V neděli 28. října vyjede také mimořádný nostalgický vlak s parní lokomotivou v trase Praha hl.n. – Beroun – Křivoklát – Lužná u Rakovníka, který dopraví zájemce o oslavy výročí republiky s programem na hrad Křivoklát. Plánovaná je také jízda nostalgické soupravy z Lužné u Rakovníka, kde sídlí železniční muzeum Českých drah, do Stochova u Lán, kam jezdil prezident Masaryk, a kde byla řízena i zvláštní prezidentská čekárna.
Praha hl.n. – Beroun – Křivoklát – Lužná u Rakovníka
Zdroj: zdopravy cz
dopravacz

10/25/2018

První Scania v barvách Pražské integrované dopravy.


Autobus Citywide Suburban LE bude provozovat společnost POHL Kladno na linkách do okolí Okoře a do Smečna.
Jedná se o první vozidlo značky Scania nasazené do Pražské integrované dopravy. Tomu odpovídá vzhled a výbava. Kromě klasické trikolory je autobus vybaven informačním a odbavovacím systémem podle standardu Pražské integrované dopravy, terminálem pro bezkontaktní platební karty, USB nabíječkami a mimo jiné také povelovým přijímačem pro nevidomé. 
Scania Citywide Suburban LE pro POHL Kladno je 12 metrů dlouhý autobus vyrobený ve Finsku. Motor i převodovka je vlastní výroby Scania. Opticruise umožňuje pohonné jednotce pracovat v nižších otáčkách, což přispívá k nižší spotřebě. Cestující zase mohou ocenit hladkou práci převodovky. Nehrozí tak nepříjemné cukání při rozjezdech nebo zpomalování.
Rám i kostra vozidla jsou z nerezových profilů. „Tento model vyniká obrovskou flexibilitou. Dle potřeb zákazníků lze vyrobit na zakázku v délce od 11 do 15 metrů vždy po 20 cm,“ říká obchodní manažer prodeje autobusů Scania Lukáš Martinů.


Zdroj: Scania, busportal cz

dopravacz

Plzeň. Historické jízdy na oslavách vzniku republiky. 27-28 října 2018.

O víkendu 27. – 28. 10. 2018 jsme pro vás připravili v rámci Historické jízdy oslavy 2018oslav 100 let vzniku Československa provoz mimořádných linek. Můžete se svézt tramvají T1, autobusem Škoda 706 RTO a trolejbusem Škoda 9 Tr.
Tramvaj T1 bude jezdit ze zastávky při manipulační koleji „U Zvonu“ v Křižíkových sadech v trase U Zvonu – Mikulášské náměstí – náměstí Republiky – Palackého – náměstí Republiky – manipulační kolej U Zvonu.
Odjíždět ze zastávky "U Zvonu" bude v časech: 11:05, 11:50, 12:35, 13:20, 13:58, 14:35, 15:13, 15:50.
Autobus Škoda 706 RTO bude jezdit na lince, která vyjede ze zastávky „Náměstí Republiky“ směr Františkánská ulice – Goethova – Americká – Klatovská – sady Pětatřicátníků – Karlovarská – Malická – Na Roudné – 28. října – U Velkého rybníka – Lidická – Karlovarská – Otýlie Beníškové – Rooseveltova – náměstí Republiky, zastávka „Náměstí Republiky“.
Odjezdy ze zastávky „Náměstí Republiky“: 11:00, 11:40, 12:20, 13:20, 14:00, 14:40, 15:20, 16:00.
Trolejbus Škoda 9 Tr bude jezdit na lince, která vyjede ze zastávky „Muzeum“ – Goethova – Prokopova – Doudlevecká – Presslova – Černická – Cukrovarská – Doudlevecká – Prokopova – Americká – Šumavská – most Nad nádražím – U Prazdroje – starý most U Jána – Anglické nábřeží – Kopeckého sady, zastávka „Muzeum“.
Odjezdy ze zastávky „Muzeum“: 11:20, 11:50, 12:20, 13:20, 13:50, 14:20, 14:50, 15:20, 15:50.
Všechny jízdy budou formou okružní jízdy, nástup bude možný pouze v počáteční zastávce.

Cena za jednu jízdu je stanovena na 28 Kč za osobu, děti do 6 let věku mají přepravu zdarma. Jízdenky je možné zakoupit pouze v hotovosti.
Zdroj: pmdp cz

dopravacz

136 Kč za den. České dráhy o víkendu mimořádně zlevní cestování


České dráhy zlevní u příležitosti národních oslav 100 let republiky výrazně cestování o víkendu 27. a 28. října. Skupinovou víkendovou jízdenku, která běžně platí pro dva dospělé a až tři děti do 15 let, bude mimořádně možné využít i pro pět dospělých cestujících.

„Ke stým narozeninám republiky jsme se rozhodli dát všem občanům a návštěvníkům naší země malý dárek v podobě platnosti Skupinové víkendové jízdenky pro pět osob bez ohledu na věk, tedy i pro pět dospělých lidí. Všichni tak mohou s přáteli podniknout cestu do míst oslav nebo jen na příjemný podzimní výlet,“ říká k poskytnutí mimořádného zvýhodnění Skupinové víkendové jízdenky Michal Štěpán, člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro obchod.
Skupinová víkendová jízdenka, včetně regionálních variant, bude pro den 27. a 28. října platit mimořádně pro pět osob bez ohledu na jejich věk. Ostatní podmínky jízdenek zůstávají v platnosti.
Celostátní Skupinová víkendová jízdenka stojí 679 Kč, což představuje při společné cestě pěti cestujících jen 135,80 Kč na osobu za neomezené cestování ve 2. třídě vlaků ČD v daný den po celé České republice. V případě jednodenního výletu z Ostravska do Prahy, ale i z jiných regionů, to představuje necelých 70 Kč na osobu a směr jízdy.
Od zavedení státních slev nejsou víkendové skupinové jízdenky tak výhodné jako v minulosti, pro řadu cest je výhodnější koupit si dvě dospělé jízdenky a dětem koupit jízdenku se slevou 75 %.
České dráhy ve dnech 27. a 28. října posílí také vybrané ranní vlaky ve směru do Prahy. Budou to například spoje Hutník a Jan Perner z Ostravska, Súľov z Valašska, Slovácký expres z Veselí nad Moravou a spoje Metropolitan z Brna s příjezdem do Prahy v dopoledních a v poledních hodinách.
České dráhy navíc u příležitosti 100 let od vzniku Československé republiky a Československých státních drah připravily na dny 25. až 29. října výstavu ve Vládním salonku na 1. nástupišti pražského hlavního nádraží s názvem „100 let republiky a železnice“, která mapuje významné milníky v uplynulém století republiky, ČSD a ČD. Vstup na výstavu je zdarma a bude otevřena od čtvrtka do pondělí. V pracovní dny bude otevřeno od 10 do 19 hodin a o víkendu od 10 do 17 hodin.

Zdroj: zdopravy cz
dopravacz

Legendární tramvaj T3 opět vyjela z depa. Má vlastní bar a stojí 7700 korun na hodinu


 
Dopravní podnik hlavního města Prahy přidal do svého vozového parku unikátní tramvaj. Vůz s označením T3 Coupé vznik kompletní přestavbou klasické „té trojky“. Nový vzhled navrhlo studio Anna Marešová designers. Podnik chce částečně otevřený vůz využívat ke komerčním jízdám a vlastní propagaci.
Tramvaj postavili v dílnách DPP v Hostivaři. „Naše opravna tramvají, navzdory současnému nedostatku pracovních sil, dokáže realizovat i takto unikátní kusovou výrobu. Bez zápalu našich zaměstnanců pro tento skvělý projekt by to rozhodně tak snadno nešlo,“ uvedl Milan Slunečko, vedoucí jednotky Správa vozidel Tramvaje.
Designéři se inspirovali především původní T3, pro nápady ale chodili i do starších typů tramvají. Součástí interiéru je i bar, který vychází z tramvaje T1, kde podobný pultík sloužil pro prodej jízdenek. Dalším výrazným prvkem jsou střešní okna, která připomínají legendární autobus RTO.
Právě sehnat skla na okrajové části střechy bylo údajně na celé přestavbě to nejtěžší. V tuzemsku se nakonec našla jediná firma, která otvory naskenovala, samotná výroba skel pak probíhala v Turecku. Podlaha je dřevěná a připomíná lodní palubu, čímž souzní s námořnickou modří karosérie.
Nyní se mohou cestující tramvají svézt v rámci přehlídky Designblok, která probíhá na pražském výstavišti. Po Designbloku bude vyhlídková tramvaj T3 Coupé sloužit pro zážitkové a komerční jízdy, které bude vypravovat vozovna Střešovice.

Obsaditelnost vozidla je 31 osob, cena za pronájem na hodinu bude činit 7700 korun s DPH. Komerční provoz DPP očekává od poloviny letošního listopadu.
Původní trasa Výstaviště Holešovice — Nádraží Holešovice — Vltavská — Štvanice — Bílá Labuť — Náměstí Republiky — Dlouhá třída — Právnická fakulta — Malostranská — Chotkovy sady — Letenské náměstí — Strossmayerovo náměstí — Výstaviště Holešovice se však vzhledem k zavřené části Hlávkova mostu u stanice metra Vltavská nejspíš bude muset změnit. Dopravní podnik však zatím ohledně případné výluky mlčí.
Zdroje: prazsky denik cz, zdopravy cz
dopravacz

10/24/2018

Vláda schválila jednu jízdenku na vlaky, povinná bude od roku 2020


Poprvé v historii se do české legislativy dostane jednotná jízdenka pro železniční dopravce. Zavedení takzvaného systému národního tarifu dnes schválila vláda v rámci balíčku změn v drážních zákonech.
Jde konkrétně o nový paragraf zákona o veřejných službách v přepravě cestujících, který dopravcům ukládá uznávat jednotný tarif. Opatření se týká jen dopravců, kteří jezdí na základě smlouvy o veřejných službách, zjednodušeno řečeno jezdících za peníze krajů či státu. Komerční dopravci se mohou připojit dobrovolně.
Ministerstvo dopravy o zavedení jednotného tarifu rozhodlo už dříve, před několika týdny podepsalo se státním podnikem Cendis i smlouvu na jeho postupné zavádění. Pro jistotu si systém jednotného tarifu nechalo ukotvit ještě v zákoně. Ten ještě musí projít Poslaneckou sněmovnou a Senátem. Nečeká se ale zásadní komplikace. Jednotná jízdenka má usnadnit soutěžení přepravních výkonů na železnici.
Jednotný tarif umožní cestování na jednu jízdenku po Česku s více dopravci. Původně měl začít platit už v prosinci příštího roku, vzhledem k prodlevám s podpisem smlouvy ale projekt nabral roční zpoždění. Za vybudování systému a čtyřletý provoz zaplatí stát 255 milionů korun. „V první fázi půjde o systém, který bude připraven plně na vlaky, postupně by se mohl rozšířit i na integrované dopravní systémy a linkové autobusy,“ řekl Václav Henzl, který má přípravu projektu v Cendisu na starosti.
Nad projektem se v Cendisu sešla trojice manažerů, která má s dopravou a informačními systémy v dopravě bohaté zkušenosti: Jan Paroubek působil dříve v Českých drahách a stál u rozjezdu RegioJetu i Leo Expressu, Petr Moravec vedl v Česku autobusovou divizi Veolie a Abellio a byl i náměstkem generálního ředitele ČD, Václav Henzl působil jako IT ředitel v holdingu Student Agency a Leo Expresu.
Oficiální název projektu Systém jednotného tarifu nechtějí v Cendisu pro zákazníky příliš používat, existuje návrh kratšího názvu, který však zatím není ze strany ministerstva dopravy schválen. Nový systém má fungovat hlavně na kilometrické bázi. Jeho předností má být především flexibilita v cestování, z čehož ovšem také vyplývá, že nemusí být vždy cenově nejvýhodnější. Dopravci budou moci i nadále poskytovat své obchodní slevy, které však bývají často vázány na konkrétní spoj nebo konkrétní relaci. Inspirací pro autory je mimo jiné švýcarský model jednotného tarifu.
Dopravci budou jednotný tarif uznávat na základě takzvané přístupové smlouvy s ministerstvem dopravy. Její uzavření bude ze zákona povinné pro ty dopravce, kteří budou jezdit na základě nově vysoutěžené objednávky státu nebo krajů. V ostatních případech se dopravci mohou připojit k systému dobrovolně.
Absence jednotného jízdného bývá často kritizována jako jeden z důvodů, proč v Česku neběží tolik soutěží na dopravce pro závazkové vlaky. S rostoucím počtem vysoutěžených dopravců i připojených integrovaných systémů pak bude význam jednotného tarifu a jeho využití na trhu stoupat.
Zajímavější bude pro časté cestující možnost koupě obdoby celosíťového předplatného, jako je dnes u Českých drah IN100. Jeho využití s koncem ČD na některých tratích klesá, nová síťová jízdenka by měla platit u všech dopravců. Cendis počítá, že cena bude zhruba 25 tisíc korun za rok. Kromě toho systém nabídne nejrůznější další varianty časových i traťových jízdenek.
Pro použití jednotného tarifu nebude nutná speciální karta, systém bude umět pracovat s jakýmikoliv bezkontaktními kartami typu NFC, které jsou dnes běžně používány a s jejichž zapojením bude jejich provozovatel souhlasit. Cendis bude mít mimo jiné na starost i rozdělení tržeb z jízdenek mezi zúčastněné dopravce.
Nově přidaná část zákona, kterou dnes schválila vláda
(1) Dopravce je při provozování veřejné drážní osobní dopravy na dráze celostátní nebo regionální na základě smlouvy o veřejných službách v přepravě cestujících povinen umožnit využití jím poskytovaných přepravních služeb na základě jednotného jízdního dokladu. Využití přepravních služeb na základě jednotného jízdního dokladu může dopravce umožnit i při provozování jiné veřejné drážní osobní dopravy na dráze celostátní nebo regionální nebo při poskytování integrovaných veřejných služeb.
(2) Ceny jízdného pro přepravní služby podle odstavce 1 a ceny dalších souvisejících služeb se sjednávají v souladu s cenovými předpisy14). Jednotným jízdním dokladem se prokazuje úhrada jízdného a cen souvisejících služeb podle věty první. Přepravní služby podle odstavce 1 poskytují dopravci za podmínek sjednaných s Ministerstvem dopravy.
(3) Prodej jednotného jízdního dokladu zajišťuje každý dopravce provozující veřejnou drážní osobní dopravu na dráze celostátní nebo regionální umožňující využití přepravních služeb podle odstavce 1.
(4) Prodej jednotného jízdního dokladu a zúčtování příjmů z tohoto prodeje se provádí prostřednictvím informačního systému jednotných jízdních dokladů, který je informačním systémem veřejné správy spravovaným Ministerstvem dopravy.
(5) V informačním systému jednotných jízdních dokladů jsou vedeny údaje o
a) dopravcích, kteří umožňují přepravu na základě jednotného jízdního dokladu, kterými jsou obchodní firma, název nebo jméno, popřípadě jména, a příjmení, adresa sídla a identifikační číslo osoby, bylo-li přiděleno,
b) přepravních službách, které je možné využít na základě jednotného jízdního dokladu,
c) výši jízdného, cenách dalších souvisejících služeb a podmínkách užití přepravních služeb na základě jednotného jízdního dokladu,
d) obchodních místech, ve kterých je zajištěn prodej jednotného jízdního dokladu,
e) objednateli, organizátorovi nebo jiné osobě zajišťující organizaci integrovaných veřejných služeb, kterými jsou obchodní firma, název nebo jméno, popřípadě jména, a příjmení, adresa sídla a identifikační číslo osoby, bylo-li jí přiděleno, a o jí zajišťovaném dopravním systému,
f) cestujících poskytnuté při zakoupení jednotného jízdního dokladu, jimiž mohou být jméno, popřípadě jména, a příjmení, doručovací adresa, datum narození, fotografie, druh a číslo osobního dokladu a kontaktní údaje,
g) kupujících jednotného jízdního dokladu poskytnuté při jeho zakoupení, jimiž mohou být obchodní firma, název nebo jméno, popřípadě jména, příjmení, adresa sídla, doručovací adresa, bankovní spojení a kontaktní údaje,
h) jízdném a cenách souvisejících služeb uhrazených na základě jednotného jízdního dokladu,
i) vydaných jednotných jízdních dokladech a přepravních službách poskytnutých na jejich základě,
j) právech uplatněných z přepravní smlouvy.
(6) Údaje podle odstavce 5 písm. f) a g) se uchovávají po dobu 12 měsíců od ukončení platnosti jednotného jízdního dokladu, případně po dobu delší, je-li to nezbytné v případě uplatnění práv z přepravní smlouvy.
(7) Náležitosti jednotného jízdního dokladu a způsob prodeje jednotného jízdního dokladu stanoví prováděcí právní předpis

Zdroj: zdopravy cz

dopravacz

Myslíkova – Lazarská: dočasné přerušení provozu tramvají

Z důvodu opravy tramvajové trati na křižovatce ulic Lazarská a Spálená je od pondělí 29. října 2018 (přibližně od 4.30 hodin) do  čtvrtka 8. listopadu 2018 (přibližně 4.30 hodin) obousměrně přerušen tramvajový provoz ve Spálené ulici, v úseku mezi křižovatkami s ulicemi Myslíkova a Lazarská
Náhradní autobusová doprava není zavedena

Změny tras tramvajových linek

  • Linka číslo 2 je vedena v trase Sídliště Petřiny –  Chotkovy sady – Malostranská (na nábřeží E. Beneše) – Právnická fakulta – Malostranská – Sídliště Petřiny.
  • Linky číslo 392 jsou v úseku Palackého náměstí – Lazarská odkloněny přes zastávky Jiráskovo náměstíNárodní divadloNárodní třída.
  • Linka číslo 5 je zrušena.
  • Linka číslo 6 je ve směru od Palmovky ze zastávky Lazarská odkloněna přes zastávky Národní třídaÚjezdAndělSmíchovské nádražíHlubočepy do zastávky Sídliště Barrandov.
  • Linka číslo 14 je ve směru od Spořilova zkrácena do zastávky Karlovo náměstí, dále pokračuje jako linka 36 směr I. P. PavlovaOtakarovaKubánské náměstí.
  • Linky číslo 1893 jsou v úseku Albertov – Národní divadlo odkloněny přes zastávky VýtoňPalackého náměstíJiráskovo náměstí.
  • Linka číslo 21 je zrušena.
  • Linky číslo 2297 jsou v úseku Karlovo náměstí – Malostranská odkloněny přes zastávky Palackého náměstíJiráskovo náměstí, Národní divadlo (na nábřeží) a Staroměstská.
  • Linka číslo 23 je vedena v trase Vypich – Malovanka – Pražský hrad – Malostranská – Újezd – Národní třída – Lazarská – Václavské náměstí – Masarykovo nádraží – Bílá labuť – Florenc – Palmovka – Bulovka – Kobylisy (nástupní zastávka Březiněveská). V úseku Bílá labuť – Kobylisy je v provozu pouze v pracovní dny přibližně od 6.00 hodin do 20.00 hodin.
  • Linka číslo 24 je ve směru od Kubánského náměstí ze zastávky Albertov odkloněna přes zastávky Výtoň, Palackého náměstí, Anděl a Na Knížecí do obratiště Radlická (v provozu jen ve špičkách pracovních dnů).
  • Linky číslo 9196 jsou v úseku Karlovo náměstí – Lazarská odkloněny přes zastávky Palackého náměstíJiráskovo náměstí, Národní divadloNárodní třída.
  • Linka číslo 94 je v úseku Zborovská – Lazarská odkloněna přes zastávky Jiráskovo náměstí, Národní divadloNárodní třída.
  • Linka číslo 95 je v úseku Albertov – Lazarská odkloněna přes zastávky VýtoňPalackého náměstíJiráskovo náměstí, Národní divadloNárodní třída.
  • Linka číslo 99 je v úseku Karlovo náměstí – Újezd odkloněna přes zastávky Palackého náměstí, Jiráskovo náměstíNárodní divadlo, Staroměstská, MalostranskáMalostranské náměstí.

Centrální přestupní bod nočních linek tramvají je v zastávkách Národní divadlo.

Zavedené tramvajové linky

  • V denním provozu jsou zavedeny tramvajové linky číslo 32, 34 a 36.
  • Linka číslo 32 v trase Radošovická / Nádraží Strašnice – Koh-i-noor – Vršovické náměstí – Náměstí Míru – I. P. Pavlova – Karlovo náměstí – Myslíkova – Palackého náměstí – Výtoň – Nádraží Braník.
  • Linka číslo 34 v trase Ústřední dílny DP – Černokostelecká – Želivského – Flora – Hlavní nádraží – Masarykovo nádraží – Bílá labuť – Vltavská – Maniny – Palmovka – Balabenka – Vysočanská.
  • Linka číslo 36 v trase Kubánské náměstí – Koh-i-noor – Otakarova – I. P. Pavlova – Karlovo náměstí, dále pokračuje jako linka 14 směr Spořilov.

Změny v zastávkách tramvají

Zřizují se zastávky Malostranská na nábřeží Edvarda Beneše (směr Čechův most) a pro noční linky Malostranská v Letenské ulici u křižovatky s ulicí Klárov (v obou směrech).

V souvislosti s uvedenými omezeními připravil DPP pro cestující tato informační opatření:

  • Vydávají se informační letáky v několika typech s informací v češtině i angličtině. K dispozici jsou ve vozech tramvají a autobusů i v informačních vitrínách ve stanicích metra den před a v průběhu akce.
  • Upozornění se před zahájením výluky objeví také v deníku Metro.
  • Od pátku 26. října 2018 je pro cestující připraveno ve všech stanicích metra upozornění formou hlášení ve staničním rozhlase v češtině a angličtině.
  • V dotčené oblasti je připraveno 18 informačních tabulí se schématickým nákresem a základními informacemi.
  • Cestujícím jsou k dispozici první dva dny výluky také informátoři v reflexních vestách, kteří mohou poradit s dopravním spojením v českém i  anglickém jazyce.
Zdroj:dpp cz
dopravacz