1/31/2019

Vlaků na Pražském semmeringu po modernizaci přibude, zlepší se přípoje

dopravacz
Podzimní rekonstrukce trati 122 z Prahy-Smíchova do Hostivice, přezdívané Pražský semmering, umožnila rozšíření provozu. Od soboty 2. února se změní jízdní řád, díky kterému přibude na trase nový vlak v ranní špičce a zlepší se návaznost některých spojů.
Největší novinkou je prodloužení ranního vlaku 19733, který dosud končil na Zličíně, až do centra Prahy. „Jde o vlak, který teď jede z Noutonic přes Středokluky a Hostivici na Zličín. Opravená trať ale umožní jeho další cestu ze Zličína přes Cibulku, Jinonice a Žvahov až na Smíchov a na hlavní nádraží. Díky tomu pojedou ráno mezi 7. a 9. hodinou z Hostivice přes Zličín do centra vlaky každých 30 minut,“ říká František Petrtýl, radní Středočeského kraje pro oblast dopravy. Podle něj přímé spojení s centrem Prahy ocení i obyvatelé obcí, jako jsou Hostouň, Dobrovíz, Středokluky, Tuchoměřice nebo Noutonice, které přímé vlakové spojení do centra hlavního města neměly v pracovní dny ráno už dlouhá léta.
Podzimní oprava tratě-Na Pražský Semmering se vrací vlaky vyšla na více než 63 milionů korun. Vznikla při ní nová zastávka Praha-Jinonice přímo u stanice metra a několikanásobně se zvýšila kapacita této jednokolejné tratě. Nově se mohou vlaky potkávat mezi Zličínem a Smíchovem také ve Stodůlkách, v Jinonicích a na Žvahově, což dříve nešlo. Díky tomu může po trati projet více vlaků a je možné jízdní řád vylepšit.
Změny pocítí i cestující, kteří cestují z Kladna nebo naopak do Kladna. Ranní vlak z Hostivice na Smíchov bude nově navazovat těsně před sedmou hodinou v Hostivici na rychlejší spěšný vlak od Kladna. O víkendu bude nově Pražský motoráček společnosti KŽC navazovat na Zličíně na spoje Českých drah od Hostivice. „Dosud si tyto vlaky na Zličíně těsně ujížděly, ale trať před rekonstrukcí to bohužel neumožňovala jinak. Nově mezi nimi budou moci lidé pohodlně přestoupit. To znamená, že o víkendu bude po většinu dne možné cestovat z Prahy 5 do Kladna vlakem každou hodinu, dosud to šlo jen jednou za dvě hodiny,“ říká ředitel ROPID Petr Tomčík.
Pražský semmering patří mezi tratě, na kterých narostl počet vlaků v posledních letech několikanásobně. „Pokud byste se podívali do deset let starého jízdního řádu v roce 2009, našli byste tu z pražského hlavního nádraží do Hostivice jen čtyři vlaky za celý pracovní den. Dnes tu jezdí linka S65, která je plnohodnotnou součástí systému Pražské integrované dopravy a má v tomto směru 17 spojů denně. Řada lidí dříve říkala, že Pražský semmering je pro osobní vlaky mrtvý a že už nikdy nevstane z popela. Ukázalo se, že během pár let je všechno jinak, Praha se Středočeským krajem tu objednávají osobní vlaky tak často jako nikdy předtím a lidé se s nimi rychle naučili jezdit,“ říká Jakub Goliáš, ředitel Regionálního obchodního centra Českých drah pro Prahu a Středočeský kraj.
Zdroj: zdopravy cz, http://dopravacz.blogspot.com/

České dráhy vyjely s další „hokejovou“ lokomotivou, poveze speciály na šampionát

dopravacz
Po lokomotivě v reklamním polepu extraligového klubu Kometa Brno se objevil na české železnici další stroj tématicky spojený s hokejem. České dráhy dnes zařadily do provozu lokomotivu 362.161 ve speciálním zbarvení české hokejové reprezentace. Stroj má být i v čele speciálních vlaků-ČD spustily prodej jízdenek na hokejový šampionát. Lákají na railjet, pojede koženka, které se chystají České dráhy vypravit na mistrovství světa v hokeji na Slovensku.
Speciální polep je výsledkem nové spolupráce mezi BPA sport marketing, marketingovým partnerem českého hokeje, a Českými drahami. Lokomotivu dnes pokřtili slavnostně hlavní trenér reprezentace Miloš Říha a náměstek generálního ředitele Českých drah Michal Štěpán.
Lokomotiva má z každé strany jinou barvu, z jedné červenou a z druhé modrou. V polepu bude až do ledna příštího roku. Grafický návrh připravila společnost BPA. Využita bude i k propagaci mistrovství světa hráčů do dvaceti let, které se bude konat na přelomu roku v Ostravě a Třinci.
Jde o 27. lokomotivu či jednotku, která jezdí ve speciálním reklamním polepu. Podle Michala Štěpána jde o netradiční a velmi atraktivní nosič reklamy. „Mohou oslovit tisíce cestujících ve vlacích i tisíce lidí, kteří se pohybují kolem tratí. Navíc nestojí jen na jednom místě, ale jedna lokomotiva může oslovit veřejnost v Praze a za několik hodin třeba v Brně,“ řekl Štěpán.
Velká část vozidel jezdí v polepu pro regiony, nejvíce jsou takové vlaky rozšířeny na Vysočině. Část pak slouží jako reklama na produkty Českých drah. Dopravce neuvedl, kolik taková reklama stojí, řádově jde o stovky tisíc korun.
Většina současných vozidel Českých drah nese korporátní nátěr označovaný podle grafického studia jako Najbrt. Vedle těchto lokomotiv a několika desítek vozidel s neobvyklým reklamním designem provozují České dráhy i několik vozidel v nostalgických nátěrech, které připomínají například prototypová vozidla nebo původní design hnacích vozidel, kdy stejnosměrným vozidlům dominovala zelená, střídavým červená a více systémovým modrá barva.
Přehled některých vozidel v propagačním designu
 Lokomotiva / Téma nátěru
 151.006 25 let Univerzity Pardubice
 162.011 ČD Muzeum
 163.094 In Karta
 163.065 ČD pro Vás
 362.039 Šachový vlak
 362.081 eShop ČD
 362.110 Webová prezentace ČD www.cd.cz
 362.027 RunCzech.com
 371.001 Národní lokomotiva
 380.011 100 let ČSD/ČD – parní lokomotiva 375
 380.002 Sportuj s námi
 380.003 Kometa expres
 380.004 Czech Tourism – 100 let republiky
 380.013 80 let Slovenské strely
 471.011 20 let PID
 471.018 25 let PID
 814.166 Loutky
 841.002 Velké Meziříčí
 841.003 Třebíč
 841.004 Žďár nad Sázavou
 841.006 Jaroměřice nad Rokytnou
 841.008 Region Náměšťsko
 841.009 Chotěboř
 841.010 Nové Město na Moravě
 841.011 Bystřice nad Pernštejnem
 841.014 Kraj Vysočina
Přehled vozidel vyčleněných aktuálně pro retro nátěry bývalých ČSD / ČD
 Stejnosměrný systém
 151.023, 111.011, 460.079/080, 163.234,
 Střídavý systém
 560.023/024
 Vícesystémové lokomotivy
 363.001, 078, 371.005
 Motorové lokomotivy
 714.009, 754.067 (zatím Najbrt, retro bude provedeno v rámci plánované údržby a provedení nového laku)
 Motorové vozy
 810.100, 678

Zdroj: zdopravy cz



1/30/2019

Dvoukolejkou z Prahy až do Hradce. SŽDC shání povolení pro zrychlení 20 kilometrů

dopravacz
Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) představila detailnější plány na zrychlení železničního spojení mezi Prahou a Hradcem Králové. Jde o modernizaci 19,6 kilometrů mezi Kanínem a Chlumcem nad Cidlinou. Nově je ve hře i mírně jiná trasa než se dosud plánovalo.
SŽDC už žádá o první razítko pro celý projekt: dokumentaci odeslala k takzvanému zjišťovacímu řízení, které má rozhodnout, zda bude potřeba pro stavbu provést detailní hodnocení o vlivu na životní prostředí nebo může dál pokročit v přípravě.
V celém úseku má dojít ke zdvoukolejnění, většinou ve stávající stopě. Pouze v části trasy mezi kilometrem 8,5 (přibližně od přejezdu silnice Žehuň – Hradčany) do kilometru 22,3 (západní část stanice Chlumec nad Cidlinou) jsou ve hře dvě varianty: jedna po stávající trati, kde zůstává směrodatný sklon tratě na dnešních 10,3 ‰ a těžké nákladní vlaky budou nadále využívat postrkovou službu. Druhá varianta (nově označena jako A5) je navržena s částečnou změnou trasování oproti dnešní trati. Má menší sklon a umožňuje zvýšit rychlost až na 160 kilometrů v hodině. Zvyšuje rychlost na 145 – 160 km/h (vyjma průjezdu Chlumcem nad Cidlinou, kde klesá na 120 km/h) s cílem snížit jízdní dobu dálkové osobní dopravy mezi Prahou a Hradcem Králové, dále snižuje sklon trati v úseku Choťovice – Chlumec nad Cidlinou.
Více než polovina stávajících železničních přejezdů je navržena ke zrušení, celkem jich má zmizet osm. Zrušené přejezdy jsou nahrazeny silničními nadjezdy, podjezdy nebo novými komunikacemi souběžnými s tratí. I když půjde o modernizaci, stále zůstanou na trati úrovňové přejezdy.
Podle mluvčího SŽDC Marka Illiaše počítá SŽDC se stavbou zmiňovaného úseku v letech 2025 – 2028. „Tento termín se může dále upřesňovat, protože stavba dosud neprošla ani procesem posouzení vlivu stavby na životní prostředí (EIA) a ani zapracováním do územně plánovacích dokumentací obou krajů,“ uvedl Illiaš. Celkové náklady odhaduje SŽDC na 6,5 miliardy korun (varianta A4) nebo 7 miliard korun pro variantu A5 s menším sklonem. Po trati se má po modernizaci jezdit rychlostí 100 – 160 km/h, plán již prošel centrální komisí ministerstva dopravy.
Autoři materiálu uvedli, že vliv záměru na životní prostředí bude silný. U jednotlivých variant je podle autorů celkově k životnímu prostředí šetrnější varianta A5 (nová trasa u Chlumce), z hlediska ochrany půdního fondu ale považují za lepší vést trať ve stávající stopě.
Jde o další z úseků, který má na trase mezi Prahou a Hradcem Králové projít modernizací, jejímž cílem je zkrácení jízdní doby pod hodinu.  SŽDC už žádá i povolení pro takzvanou Libickou spojku, současně se projektují i už dokončují úseky z Prahy do Velkého Oseka. Řeší se i povolení pro úsek z Chlumce nad Cidlinou do Hradce Králové. Vylepšené spojení má být alternativou pro přetížený koridor v úseku z Pardubic do Prahy, v budoucnu po investici do tratě z Hradce Králové do Týniště nad Orlicí a Chocně se alternativa ještě prodlouží.
Stav přípravy staveb na rameni Praha – Hradec Králové
•    Praha-Vysočany – Mstětice: dokončena DSP, probíhá majetkoprávní vypořádání, předpoklad vypsání realizace 2019
•    Mstětice – Čelákovice: dokončena DSP, probíhá majetkoprávní vypořádání, předpoklad vypsání realizace 2020
•    Čelákovice: stavba dokončena
•    Čelákovice – Lysá n. L.: dokončena DSP, probíhá majetkoprávní vypořádání, probíhá tendr na zhotovitele realizace
•    Lysá n. L. – Nymburk – Libice n. C. – Kanín: byla zadána aktualizace studie proveditelnosti s cílem prověřit možnost a účelnost zvýšení kapacity trati v tomto úseku. Aktualizace má být dokončena v roce 2020
•    Kanín – Chlumec n. C. – Hradec Králové: zpracovány návrhy DUR, probíhá hodnocení vlivu staveb na životní prostředí, probíhá aktualizace ZUR a projednání obou staveb s dotčenými obcemi a dalšími subjekty.
Zdroje: SŽDC, zdopravy cz



IDSK uzavírá smlouvy se sousedními kraji, chce rozšířit PID za hranice Středočeského kraje

dopravacz
Středočeský kraj
Integrovaná doprava Středočeského kraje v těchto dnech podepsala, respektive podepíše, se sousedními kraji smlouvy, které zajistí rozšíření Pražské integrované dopravy na jejich území a naopak. Původně se tak mělo stát již na začátku roku. V únoru by mělo návrh posvětit vedení Středočeského kraje. 
IDSK má do dnešního dne uzavřeny smlouvy s Libereckým, Plzeňským, Jihočeským, Královéhradeckým krajem. V blízké době ještě uzavře smlouvy s Pardubickým, Ústeckým krajem a krajem Vysočina. Kromě přesahů linek Pražské integrované dopravy budou na území Středočeského kraje vedeny i linky tamějších dopravních systémů. Šéf IDSK, Pavel Procházka, již před časem řekl, že by se tak mělo stát v oblastech, kde lidé jezdí přes hranice krajů do škol nebo práce. Jmenoval například Tábor, Turnov, Přelouč a Rokycany.
„Rozsah uznávaní tarifu PID, respektive tarifu sousedních krajů na území Středočeského kraje je předmětem společných jednání v rámci přípravy jednotlivých integračních projektů,“ uvedl pro Zdopravy.cz mluvčí IDSK Oldřich Buchetka. Původně mělo být všechno hotovo již na přelomu roku, na konkrétní informace si ale ještě počkáme do února, kdy by návrh mělo schválit zastupitelstvo kraje. Nejdříve by mělo dojít k integraci na železnici, pak dojde na autobusy.
Takto to funguje v pilotním provozu již v Roudnici nad Labem a část železničních linek zasahuje do území Libereckého kraje. Je však s podivem, že dojde k integraci v takto odlehlých oblastech od Prahy, ale na západ od Prahy jsou obce, které leží ve druhém pásmu, ale nejsou integrovány. Příkladem je téměř pětitisícová Unhošť, která nemá v systému Pražské integrované dopravy ani hlavní spojení do Prahy nebo Kladna.
Zdroj: tram-bus cz

Anketa mezi dopravci: Lidé si na platby kartou v autobusech začínají zvykat

dopravacz
Už několik měsíců mohou cestující platit jízdné u řidiče v příměstských autobusech Pražské integrované dopravy platební kartou. Lidé o tom zatím moc neví.
Cestující tak nemusí lovit v kapse nebo peněžence drobné. Jednoduše přiloží k terminálu u řidiče bezkontaktní bankovní kartu a pípne s ní stejně jako třeba v supermarketu. V anketě oslovil organizátor integrované dopravy šest autobusových dopravců, kteří zajišťují dopravu na příměstských linkách v Praze a ve Středočeském kraji. Z výsledků je vidět, že lidé zatím o této novince ještě příliš nevědí.
„Kartou místo drobných dnes už zaplatíte za jízdenku skutečně ve všech příměstských autobusech Pražské integrované dopravy a nezáleží, jestli jedete z Kladna do Prahy, nebo z Jílového u Prahy na Budějovickou. Při nástupu stačí říct řidiči, že chcete místo drobných platit kartou, každý autobus je na to už dnes vybavený a každý řidič musí vědět, jak platbu kartou přijmout,“ říká ředitel ROPID Petr Tomčík.
Z výsledků ankety mezi šesti dopravci lze odvodit, že počty cestujících, kteří chtějí zaplatit v autobuse kartou, se budou každý měsíc počítat v systému PID už v tisících, v celkovém počtu prodaných jízdenek je to ale stále jen kapka v moři, která se vyjadřuje v promile.

„Jsem rád, že je tato možnost i pro cestující ve Středočeském kraji, a jednoznačně bych platby kartou v autobusech všem doporučil, je to pohodlnější a nemusíte myslet na to, jestli vám drobné vyjdou. Je vidět, že si lidé teprve zvykají, ale jsem přesvědčený, že platit kartou za lístek v autobuse ve Středočeském kraji bude brzy stejně běžné jako platit v obchodě kartou za nákup,“ doplnil ředitel Integrované dopravy Středočeského kraje Pavel Procházka.
Výsledky ankety
Počty jízdenek, které cestující na linkách PID zaplatili v autobuse bankovní kartou ve čtvrtém čtvrtletí roku 2018:
•    ČSAD POLKOST: 759 jízdenek
•    ČSAD Střední Čechy: 1 219 jízdenek
•    OAD Kolín: 58 jízdenek
•    ČSAD MHD Kladno: 930 jízdenek
•    ARRIVA CITY: 745 jízdenek
•    ARRIVA STŘEDNÍ ČECHY: 2 209 jízdenek

Jízdenky v mobilu
Ještě jednodušší možností než si kupovat jízdenku v autobuse u řidiče je její nákup z mobilního telefonu přes aplikaci PID Lítačka. Cestující si tu najde spojení odkud, kam a kdy pojede a rovnou si v aplikaci jízdenku na tuto trasu také koupí. Stačí k tomu platební karta, která umožňuje platby na internetu. Pak už jen nastoupí se zakoupenou jízdenkou na displeji telefonu do autobusu, metra, tramvaje, vlaku nebo třeba i na přívoz.
Zdroj: busportal cz

1/29/2019

Hlasování: Vrátit tramvaje na horni část Václavského náměstí?

dopravacz

Tramvaje se na Václavské náměstí vrátí nejpozději v roce 2022

Vrátit tramvaje na horni část Václavského náměstí?

  • ANO
  • NE



Svezte se do Muzea MHD vozem T3SU

dopravacz
Noční komentované prohlídky Muzea MHD - 29.01.2019
O prvním únorovém víkendu vypraví Dopravní podnik hl. m. Prahy na linku číslo 2, pořadí 3, vůz T3SU ev. č. 7001. Tento vůz z roku 1982 je první svého druhu v Praze a v sobotu 2. února 2019 bude poprvé vypraven do provozu s cestujícími po několik let trvající generální opravě v Opravně tramvají v Hostivaři. 
Cestující ve voze bezpochyby zaujme především uspořádání sedadel 2+1 (na straně dveří jsou vedle sebe dvě tradiční laminátové sedačky a nikoliv jedna). Takových vozů bylo v Praze pouze dvacet a sedačky v nich byly postupně redukovány na standardní provedení 1+1.
V tramvaji platí běžný tarif, linkou číslo 2 se můžete dostat do Muzea MHD, které je letos poprvé v historii otevřeno i v zimě. Přijít k nám můžete každou sobotu a neděli od 9.00 do 17.00 hodin, a to až do konce března.
Jízdní řády vozu T3SU:
Pražská tramvajová linka 2-mapa
Zdroj: dpp cz





Rada: Tramvaje se na Václavské náměstí vrátí nejpozději v roce 2022

dopravacz

Václavské náměstí, Praha

Na Václavském náměstí v Praze bude ve směru od Národního muzea do Vodičkovy a Jindřišské ulice postavena nová tramvajová trať. Rozhodla o tom dnes rada hlavního města na svém zasedání. Projekt trati vypracuje dopravní podnik (DPP) ještě letos, stavět by se mohlo začít za dva roky. První tramvaje by okolo sochy svatého Václava mohly jezdit v roce 2022
„Zadali jsme dopravnímu podniku, aby začal projektovat studii trati od Muzea do Vodičkovy ulice podle návrhu z roku 2006,“ oznámil pražský radní pro dopravu Adam Scheinherr.
Tramvajový provoz zmizel z prostoru pod jezdeckou sochou vs. Václava v polovině prosince 1980. O dva roky později byly koleje vytrhány a jako památka po veřejné dopravě na Vaclavském náměstí zůstaly v jeho půlce historické vozy, v nichž je nyní kavárna. Ve spodní části náměstí se jako první objevila trať koňské dráhy už v září 1875. Od budovy Muzea na Můstek začala koňka jezdit až od 20. května 1884. Po šestnácti letech byla elektrifikována.
O jejich návratu se mluví několik posledních let. Projekt by mohl být hotový ještě letos. Trať se začne stavět do dvou let a první tramvaj projede kolem sochy sv. Václava v roce 2022.
Zatím není jasné, kudy přesně nové koleje povedou. Ve hře je několik variant, přičemž důležité slovo bude mít nejen Dopravní podnik, ale také Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy.
Mezi historickou a novou budovou Národního muzea vznikly už loni tramvajové koleje, které jsou však zcela izolované od všech ostatních tratí. Jejich napojení na stávající trať z Vinohradské a Škrétovy ulice odsouhlasilo ještě bývalé vedení města.
Nové propojení tratě z Vinohradské do Jindřišské a Vodičkovy ulice by mělo odlehčit přetíženým spojením v centru. Dnešní tramvajový systém je podle města příliš závislý na úseku mezi Lazarskou a Jindřišskou.
Nová rada udělala první krok už koncem listopadu, když odsouhlasila přípravu rekonstrukce stropní desky stanice metra Muzeum a prověření nosnosti vestibulové desky stanice Můstek u výstupu do Vodičkovy ulice.
Plán na návrat tramvají na Václavské náměstí vytvořil už v minulém volením období Institut plánování a rozvoje (IPR).  Kvůli tomu vznikla i 70 metrů dlouhá kolej u Národního muzea, která zatím vede odnikud nikam.
Ke zvažovaným variantám patří i tři možné trasy k hlavního nádraží.
Zdroje:zdopravy cz, blesk cz, prazskyden.cz

Moravskoslezský kraj se drží myšlenky na vodíkové vlaky, dá je do soutěží

dopravacz
Moravskoslezský kraj chystá na příští rok vyhlášení velkých soutěží na železniční dopravní obslužnost po roce 2025. Do zadávací dokumentace chce přitom zakomponovat i vodíkové vlaky, které by nahradily zrekonstruované motoráky řady 810.
Už na jaře 2021 by ale měly v kraji vyjet první nové vlaky typu push-pull, na jejichž nákup z 80 procent přispějí evropské fondy. Do roku 2025 je budou provozovat České dráhy, poté je bude muset převzít vítěz výběrového řízení.
Odpovídá náměstek moravskoslezského hejtmana pro dopravu Jakub Unucka:
Kdy vyhlásíte soutěže na vlakovou obslužnost?
Aby vlaky vyjely v prosinci roku 2025, tak výběrové řízení na celý kraj musíme vyhlásit nejpozději v polovině roku 2020. Předpokládám, že devět měsíců bude na podání nabídky, pět měsíců na vyhodnocení. Jsme ve druhé půlce roku 2021, pak musíme počítat určitě s námitkami k ÚOHS, které se budou řešit řekněme rok, rok a půl. A jsme v roce 2023. A na dodání vlaků jsou dva roky.
Řešíte nějaký zásadní zádrhel v přípravě?
Řešíme třeba pokladny. Mé rozhodnutí je, že veškerý prodej jízdenek by se stáhl pod KODIS, abychom nemuseli soutěžit nádražní pokladny, aby výběrovka byla opravdu otevřená, aby se mohli přihlásit všichni dopravci. Ti by museli dát KODISu nějakou konektivitu na své prodejní systémy. Neřeším teď provize, ale jde o to, aby si člověk třeba ve Frenštátu mohl koupit lístek až do Liberce.
To bude přece pořešené jednotným státním tarifem.
Ale za ten nikdo kupovat jízdenky nebude, protože bude dražší než všechno ostatní.
Už máte kraj rozdělený na provozní soubory?
Bude jich čtyři až pět. Jasné je Suchdolsko, kde jezdí motoráčky, druhý soubor je také dieselový, Opavsko a Jesenicko. Zbývá Ostravsko a Beskydsko. Ostravsko je celé elektrifikované a Beskydsko jen někde. Zřejmě ho proto rozdělíme na dva soubory, tedy na ten, který je elektrifikovaný už dnes, a ten, který se bude elektrifikovat někdy ve 30. letech.
Zakomponujete do podmínek nějaké alternativní pohony?
To musíme během roku dořešit. Máme dvě možnosti. Můžeme využít hybrid typu trolej a baterka. Problém ale je, že abychom dostali napájecí stání do stanic typu Odry, tak by to stálo více než elektrifikace. Není tam totiž kapacitní elektrická přípojka, která by mohla napájet baterie vlaků. To je problém. Jinak by to bylo super řešení.
A druhá možnost?
Evropská unie řekla, že požaduje čistou energii pro všechny občany, jde o takzvaný zimní energetický balíček. Tedy, že se nesmí spalovat uhlí pro energetické účely. Pro náš kraj, kde se ročně spálí 6,5 milionu tun uhlí, je to velký problém. Unie na přeměnu systému bude dávat velké peníze, pokud tam někde na konci bude vodík. To bychom byli hloupí, kdybychom do toho nešli.
Jak to bude vypadat konkrétně?
Předpokládáme, že z koksárenského plynu se bude vyrábět vodík, z důlního plynu se bude vyrábět vodík, na konci budou vodíkové autobusy a vodíkové vlaky. Z odpadu budeme vyrábět vodík na pohon. Termín EU pro bezuhelnou energetiku je 2030. V dubnu bude vyhlášen program MMR na nízkoemisní vozidla, který bude ve výši dvou miliard a bude jen pro tři kraje, Moravskoslezský kraj, Ústecký kraj, Karlovarský kraj. Karlovarští a Ústečtí si za to nakoupí několik set CNG autobusů, my si za to nakoupíme také CNG autobusy a zhruba dvacítku vodíkových autobusů.
A vodíkový vlak?
Bude, zahráváme si s myšlenkou, že modernizované 810 nahradí vodíkové vlaky. Já vycházím z toho, co je. Elektřiny není moc a bude jí méně, pokud se zavřou uhelné elektrárny. A vodík je vlastně odpadní produkt. Vozy 810 budou jezdit do roku 2025, jsou v závazku. Pak je otázka, kdy budeme chtít nové vlaky. Jestli hned od roku 2026, nebo necháme nějaké přechodné období.
To už budete muset vodík zakomponovat do té soutěže teď.
Ano, máme rok na to, abychom rozhodli. Ale ještě nemusíme přesně vědět, co chceme. Můžeme to udělat podobně jako u autobusů, kde jsme měli bodové hodnocení. Pohony na CNG, elektřinu a naftu měly nějakou bodovou váhu. Stejně to pravděpodobně uděláme u vlaků s tím, že přidáme vodík.

Zdroje: zdopravy cz , Jakub Unucka, Jan Sůra, Jan Šindelář

Vysokorychlostní trať mezi Prahou a Drážďany má vést přes Ústí nad Labem

dopravacz
Připravovaná vysokorychlostní trať mezi Prahou a Drážďany by měla vést přes Ústí nad Labem. Tvůrci studie trati odmítli původní variantu trasy mimo krajské město. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) to oznámila v tiskové zprávě. Podle odhadů by vlaky na trati měly převážet desítky tisíc pasažérů denně.
„Komplexní vyhodnocení první etapy (studie proveditelnosti) jednoznačně doporučilo změnu trasy nové trati RS4 mezi Prahou a Drážďany tak, aby bylo přímým zapojením trati obslouženo krajské město Ústí nad Labem, kde má vzniknout nové centrální osobní nádraží společné pro vlaky ze všech směrů,“ uvedl generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda. Ústí informaci o tom, že vysokorychlostní trať povede přes jeho území, podle primátora Petra Nedvědického (ANO) vítá. „Bude to pro nás nyní znamenat hodně práce při přípravě územního plánu,“ řekl dnes ČTK. "Město bude Praze vzdáleno 25 minut, to znamená, že umožníme velkou mobilitu pracujících," uvedl primátor. Podle něj by díky levnějšímu bydlení mohli v Ústí žít lidé pracující v Praze.
Vysokorychlostní trať by měla podle hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka (KSČM) přes Ústí nad Labem vést. „Bylo by dobré, aby trať neobcházela stotisícové město a aby se projekt vůbec realizoval. Protože se může stát, že čím déle to budeme odkládat, že přestaneme být zajímaví a trať povede úplně jinudy než přes Českou republiku,“ řekl ČTK hejtman. S původní variantou mimo Ústí nad Labem počítaly například Zásady územního rozvoje Ústeckého kraje nebo územní plány obcí. Podle státní organizace se tzv. východní trasa jeví jako výhodnější i podle provedených inženýrsko-geologických průzkumů. Dosavadní výsledky studie podle SŽDC rovněž ukázaly, že na méně vytížených částech trati bude výhodné pustit na trať vedle osobní dopravy i nákladní vlaky. Jde například o úsek přeshraničního tunelu pod Krušnými horami, dále tzv. litoměřický tunel nebo železniční odbočku do Mostu.
Součástí plánované tratě je 26 kilometrů dlouhý tunel přes Krušné hory, jeho technické parametry nyní řeší SŽDC společně s Deutsche Bahn. Správa železnic si od vysokorychlostní tratě slibuje zkrácení cesty z Prahy do Drážďan na jednu hodinu. Doba cesty mezi hlavním městem a Ústím nad Labem by se pak měla zkrátit o více než polovinu na 30 minut. Stavba vysokorychlostní trati Praha-Drážďany vyjde podle současných odhadů na zhruba pět miliard eur (129 miliard korun). Výstavba má podle dosavadních plánů začít kolem roku 2030. Ministerstvo dopravy si od ní vedle zrychlení spojení slibuje uvolnění přetížení konvenční tratě v údolí Labe.

Zdroje: e15.cz, zdopravy cz

České dráhy chtějí koupit pět jednotek Stadler Flirt od Leo Expressu

dopravacz
Na tuzemském železničním trhu se schyluje k nečekané, ale současně logické transakci. České dráhy podaly společnosti Leo Express nabídku na odkud pěti elektrických jednotek Stadler Flirt, tedy na dosud jediné vlaky tohoto soukromého dopravce, které jsou v provozu.
Informaci o nabídce potvrdilo redakci Zdopravy.cz několik na sobě nezávislých zdrojů z Českých drah i železničního prostředí. Oficiálně ale České dráhy i Leo Express mlčí. České dráhy nicméně informaci o jednání nevyvrátily. „V tuto chvíli se k tomu nebudeme jakkoliv vyjadřovat,“ řekl mluvčí Českých drah Radek Joklík. Mluvčí Leo Express Emil Sedlařík uvedl, že na tyto spekulace nebude firma reagovat.
Jednotky, které Leo Express koupil před šesti lety za více než miliardu korun, jsou stále zatíženy velkým úvěrem u banky Credit Suisse, která je má v zástavě. Podle poslední výroční zprávy za rok 2017 došlo ke snížení tohoto dluhu na 406 milionů korun.
Jasno ale není o ceně: některé zdroje mluví až o 750 milionech korun za všechny jednotky, podle jiných se jedná o ceně podstatně nižší a pod půl miliardy korun.
Pětivozové jednotky mají kapacitu 229 cestujících, což je podobná kapacita jako třívozové Regiopantery. České dráhy by je rády využily hlavně na rychlíkovou linku z Prahy do Děčína. České dráhy sice vypsaly soutěže na desítky nových elektrických jednotek, než ale dojde k podpisu smlouvy a dodání jednotek, uběhne několik let. V tomto případě by mohly mít relativně nové vlaky velmi rychle. Šest let je u vlaků považováno stále za velmi nízké stáří. Nevýhodou je, že flirty od Leo Expressu jezdí jen pod stejnosměrným napětím, nelze je tak na řadu elektrizovaných tratí u nás nasadit bez přestavby. Mají schválení pro provoz v Polsku i na Slovensku.
Otázkou také zůstává, co by po odprodeji pěti jednotek Leo Express provozoval. Z Německa má pronajato 15 motorových vozů Alstom Lint, současně má objednány nové jednotky z Číny od výrobce CRRC. Ty ale dosud nejsou schváleny pro provoz v Evropské unii. Potřebné testy by měly proběhnout letos na železničním zkušebním okruhu ve Velimi, který provozuje společnost Výzkumný ústav železniční patřící do skupiny České dráhy.
Zdroj: zdopravy cz

1/28/2019

V nativních aplikacích Jízdní řády IDOS a Cestovné poriadky CP lze nyní koupit vlakové spoje RegioJet, Leo Expres a Arriva vlaky.

dopravacz
Zařazením uvedených významných dopravců a jejich železničních spojů do prodeje v aplikacích Jízdní řády IDOS a Cestovné poriadky CP se zlepšuje jejich dostupnost, dochází k unifikaci prezentace nabídky a zvýšení její kultury a přehlednosti. Zákazníkům umožňují aplikace během chvíle porovnat a následně si vybrat a zakoupit požadované dopravní služby za stejné ceny jako u dopravců.
Jak snadně a pohodlně zakoupit jízdenku na vlak ukazuje příklad vlakového spoje RJ 1005 RegioJet pro spojení Praha – Olomouc. V prvním kroku si uživatel nastaví parametry vyhledání a po odeslání požadavku se zobrazí výsledky. V tomto případě spoje od všech tří společností (RegioJet, Leo Express a Arriva vlaky) nově zařazených k přímému prodeji v IDOS/CP.
U každého spoje je tlačítko Koupit jízdenku, které přesměruje uživatele do kroku, kde si může vybrat, zda požaduje vyhledat i spojení zpáteční. Ještě před nákupem lze zkontrolovat detail spojení samotného spoje.
Na lince Praha-Olomouc se zobrazí spoje RegioJet, Leo Express a Arriva vlaky. Pro každý spoj je možné zakoupit jízdenku.
Pokud si uživatel vybere možnost bez cesty zpět, je posunut dále, kde si navolí počet cestujících a jejich odpovídající tarif. V předposledním kroku je shrnutí objednávky s případnou možností upravit čísla sedadel a tarifní třídu (dopravce Arriva vlaky tyto varianty nenabízí). Po vyplnění kontaktní e-mailové adresy (pro nepřihlášené uživatele) je přesměrován na platební bránu. Následně po provedení platby je jízdní doklad odeslán na zadaný e-mail a jízdenka je dostupná i přímo v aplikaci.
Rozšíření nabídky přímého prodeje v mobilních aplikacích Jízdní řády IDOS a Cestovné poriadky CP o železniční spoje dopravce RegioJet je pro rozvoj IDOS.cz významným milníkem. Pracuje se i na prodeji celé nabídky dopravce včetně autobusových spojů přes propojení se systémem RegioJet.
V blízké době bude nabídka železničního spojení rozšířena i o nákup jízdenek na spoje Českých drah. Se současnou možností nákupu jízdenek všech významných autobusových dopravců se IDOS stane jedinečným nástrojem nejen pro vyhledávání informací o spojení všemi druhy veřejné hromadné dopravy, ale i aplikací pro nákup jízdenek pravidelné osobní dopravy. 
Zdroj: ČSAD SVT Praha

Před 120 lety začaly platit předplatní kupony na MHD

dopravacz
Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) si v lednu připomíná 120. výročí předplatních časových jízdenek v pražské MHD. Od počátku své existence se tehdejší Elektrické podniky královského hlavního města Prahy (dnešní DPP) snažily pro cestující zavádět různé jízdní výhody. Během desetiletí, kdy vznikla celá řada různých druhů předplatních jízdenek, se také jejich podoba a vzory několikrát zásadně změnily. DPP u příležitosti tohoto historického výročí připravil tematickou výstavu ve stanici metra Florenc a v těchto dnech spustil do prodeje speciální brožuru, věnující se předplatním jízdenkám v hlavním městě.
1. ledna 1899 začaly platit „permanentní lístky předplatné“, první předplatní časové jízdenky. Roční jízdenka stála 120 K (tedy 600násobek max. základního jízdného), půlroční 70 K. Obě opravňovaly k libovolnému počtu jízd jak v síti elektrických a koňských drah Elektrických podniků královského hlavního města Prahy. Jediným výdejním místem byla tehdy pokladna EP ve Staroměstské tržnici. První předplatní jízdenky si koupilo celkem 29 zájemců.
U příležitosti výročí 120 let předplatních jízdenek DPP připravil ve stanici metra Florenc historickou výstavu o jejich používání v pražské hromadné dopravě. Návštěvníci tak až do konce dubna budou moci zhlédnout, jak v pražské MHD běžel čas od prvního „permanentního lístku předplatného“ z roku 1899 až k současné čipové Lítačce. Již před 120 lety zaplacení jízdného pro delší časové období nebo předplacení více jízd vycházelo levněji než používání jednotlivých jízdenek. Výstava mapuje například období prvních předplatních lístků pro školáky, které byly zavedeny v roce 1912. Již v roce 1913 se objevila nová podoba předplatních jízdenek s fotografií majitele. Roku 1928 měli Pražané k dispozici první pojízdnou prodejnu cenných známek ve speciálním vlečném voze u Muzea.
„Chceme cestujícím připomenout jak pražské tramvajenky, jak se jim dlouhá léta také říkávalo, vypadaly. Mnozí z nás si ty starší typy ještě pamatují,“ říká Pavel Fojtík, vedoucí odd. Archiv DPP.
„V současnosti počty zakoupených ročních kuponů každoročně rostou. Naše služby oceňují nejenom Pražané a lidé pracující v metropoli, ale i cizinci, kteří v Praze dlouhodobě žijí,“ doplňuje Ladislav Urbánek, dopravní ředitel a místopředseda představenstva DPP.
V prodeji je speciální brožura mapující historii jízdného v Praze. Je dostupná v Infocentrech Můstek, Anděl, Hradčanská, Nádraží Veleslavín, Magistrát hl. m. Prahy a v neposlední řadě také na Fanshopu DPP za 40 Kč.
V první polovině roku 2019 se zájemci mohou mj. těšit na výroční svazek Encyklopedie MHD, která bude mapovat jízdné již od roku 1875, kdy začala jezdit koňka a oficiálně lze hovořit o začátku pražské MHD.
Fanshopu DPP -Brožura 120 let předplatních časových jízdenek v pražské MHD -40 Kč
Zdroje: tram-bus cz , busportal cz


Noční komentované prohlídky Muzea MHD - 29.01.2019

dopravacz
Muzeum MHD - Patočkova 460/4, Praha 6, Střešovice

Když z muzea odejdou poslední návštěvníci a v expozici historických vozidel městské hromadné dopravy zhasnou světla, vše se zdá být jiné. Přijďte se projít potemnělými halami muzea a to, co ve dne působí nenápadně a neškodně, uvidíte úplně jinak. Zhruba dvacetiminutová prohlídka s průvodcem mezi exponáty získá díky minimálnímu osvětlení tajemný nádech.
Prohlídky se konají v úterý 29. ledna 2019 a začínají v 17.00, 17.30 a 18.00 hodin. Sraz je u vchodu do haly Muzea MHD na 1. koleji.
Rezervace je nutná formou zakoupení vstupenky předem v pokladně muzea o víkendu v době od 9.00 do 17.00 hodin nebo ve všední den od 7.00 do 14.30 hodin.


Cena prohlídky je 50 Kč, snížené vstupné pro děti je 30 Kč. Kapacita skupiny je 20 osob.
Zdroj: dpp cz

1/25/2019

České dráhy chystají povinné místenky v expresech Praha–Ostrava. Stání v uličce tak definitivně skončí

dopravacz
Téměř jistý je konec možnosti cestovat vlakem mezi Prahou a Ostravou bez místenky.. Jedná se o zavedení povinných rezervací na všechny expresní vlaky, které provozují České dráhy mezi Prahou a Ostravou, čímž zanikne možnost cestovat po této trase bez předchozího plánování.
Povinnou rezervaci, kterou zatím České dráhy vyžadují v Pendolinech a dvou až třech párech „konvenčních“ vlaků, zřejmě zavedou i ve zbylých expresech. Vyrovnají se tak standardu soukromých dopravců, kteří rovněž mají všechny vlaky mezi Prahou a Ostravou povinně místenkové.
Podle Michala Štěpána z vedení drah se tak dopravce rozhodl pro „zvýšení konkurenceschopnosti a garanci komfortu“. Dráhy přitom připustily, že se na zaplněnosti vlaků projevilo zvýšení státem nařízených slev od září. Zatím hovoří o nárůstu kolem dvou, tří, možná i pěti procent.
V povinně místenkových vlacích by neměl nikdo stát v uličce či na představcích u dveří, na druhé straně hrozí, že cestující zůstanou na nádraží. ČD ale slibují, že spojení mezi Prahou a Ostravou posílí. „Vracíme se k modelu se základním dvouhodinovým intervalem vlaků SC Pendolino a k tomu přidáváme další expresy do Varšavy, Krakova, Žiliny nebo Opavy,“ slíbil Štěpán s tím, že pokud se předem ukáže, že bude některý povinně místenkový vlak vyprodaný, dráhy k němu přidají další vozy.
Mačkání v uličce tak nejspíš minimálně na této trati definitivně skončí. Konkrétní termín zavedení povinnosti bude podle Michala Štěpána záviset na tom, jak budou provoz vlaků ovlivňovat výluky – to by měl ukázat Roční plán výluk, který vydává Správa železniční dopravní cesty. „Předpokládám, že rozhodnutí padne k 1. únoru nebo 1. březnu,“ avizoval.
Zdroj: magzine cz

V roce 2030 by se mohlo začít stavět ,Metro S’, vyšlo by na 40 miliard

dopravacz

Hromadná a příměstská doprava v Praze je až příliš vytížená, zejména tratě pro lidi, kteří dojíždějí do hlavního města. Tento problém by podle Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) mohla vyřešit nová podzemní trať. Ta by vedla z Hlavního nádraží do Vršovic a na Smíchov. Projekt s pracovním názvem „Metro S“ by se mohl začít stavět nejdřív v roce 2030.
V posledních letech se neustále hovoří o nové lince metra D, poněkud upozaděná tímto velkolepým projektem zůstala podzemní trať „Metra S“, dříve známá jako Nové spojení 2. Předešlé vedení Prahy si nechalo zpracovat studii od IPRu, která byla zveřejněna už loni. Nové vedení pod primátorem Zdeňkem Hřibem by si podzemní železniční trať přálo, výstavba je ale reálná zhruba za deset let.

„Vybudování ,Metra S’ schvalujeme, před rokem 2030 to však nebude. Další postup v projektování je podmíněný realizací studie proveditelnosti od Správy železniční dopravní cesty,“ řekl pro LN náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (nestraník za Praha sobě).
Propojení Vršovic a Hlavního nádraží pod zemí
Nová podzemní trať pro městskou a příměstskou železnici by měla ulehčit vytížené dopravě v centru a přimět zejména cestující z obcí a měst kolem Prahy více jezdit vlakem. Tunely, které by měly mít délku zhruba devět kilometrů, by měly propojit Hlavní nádraží s Vršovicemi a také se Smíchovem. Přestupní stanice na metro jsou v plánu od IPR zakrasleny u Smíchovského nádraží, Karlova náměstí a Náměstí Bratří Synků, kde by měla vést budoucí linka metra D. Hlavním dopravním uzlem má být stanice s pracovním názvem „Opera“, kde se potkávají obě dopravní větve „Metra S“.
Pokud by se tunely opravdu začaly stavět, vedly by na některých místech pod nynějším metrem. Stanice Praha-Opera je podle plánu umístěná hluboko pod stanicemi metra Hlavní nádraží a Muzeum. Předpokládaná cena výstavby celé pozdemní trati je podle IPR 40 miliard korun.
„Metro S město nutně potřebuje. Příměstské podzemní vlaky odlehčí metru B a tramvajím v centru. S plánovanými železničními zastávkami začne být vlak čím dál více atraktivní pro rychlé cestování po Praze, podobně jako například S-Bahn v Mnichově.“ 
S odlehčením metra a rozvojem železniční dopravy souhlasí i Petr Šlegr z Centra pro efektivní dopravu (CEDOP). Problémem je podle něj je hlavně to, že se v dosavadním plánu nepočítá s napojením na pražské letiště a Kladno. Oba strategické projekty by se měly podle Šlegra řešit současně.
První nápad před více než deseti lety
„Metro S“ není úplně novým projektem. Záměr navazuje na projekt Nové spojení 2, jehož základy se objevily už v roce 2007. Zatím nejaktuálnější podobu podzemního železničního spojení představil loni v srpnu IPR v dokumentu, který se věnuje rozvoji pražské metropolitní železnice. Součástí dokumentu jsou mimojiné také plány pro vysokorychlostní tratě.

Projekt, který má stát 40 miliard korun, nyní čeká na vyhotovení studie proveditelnosti. Tu má zpracovat Správa železniční dopravní cesty. Momentálně probíhá připomínkové řízení, které bude trvat minimálně do letošního února. Na přelomu března a dubna by pak mohli odborníci na studii začít pracovat. 
„Výsledky a případné potvrzení dané podoby doplnění železniční infrastruktury v centrální oblasti Prahy, zřejmě směřující k podzemnímu řešení, nelze předpokládat dříve než v roce 2021,“ upřesnil mluvčí SŽDC Marek Illiaš. Pokud studie ukáže, že mohou pod Prahou přibýt další tunely, první stavební práce by mohly začít nejdřív v roce 2030, spíše později.
Zdroj: lidovky cz

Na Benešovsku jsme umístili nové označovače jízdenek

dopravacz
Na nádražích na Benešovsku jsme umístili nové označovače jednorázových jízdenek PID. Od 20. 1. 2019 tak můžete využívat papírové jízdenky PID bez dalších komplikací i na vlakových linkách R17, R49 a S9 v úseku Čerčany – Benešov u Prahy. Doteď si bylo možné tyto jízdenky označovat pouze v jiných spojích nebo v jiných stanicích
Označovače jízdenek PID jsou nově k dispozici v těchto stanicích / zastávkách:
- Mrač
- Benešov u Prahy
Pokud nemáte zakoupenu jízdenku PID, můžete si i nadále zakoupit jízdenku dopravce České dráhy přímo ve vlaku.

V osobní pokladně stanice Benešov u Prahy bude i nadále možno zakoupit jízdenky PID pro jednotlivou jízdu s předem zvoleným počátkem platnosti. Do pozornosti dáváme i možnost zakoupit si jízdenky PID online prostřednictvím mobilní aplikace PID Lítačka.

Zdroj: pid cz

1/23/2019

Ostrava skončí s papírovými lístky, poslední prodá letos. Nahradí je karty a telefony

dopravacz
Dopravní podnik Ostrava (DPO) potvrdil svůj plán zcela ustoupit od prodeje papírových jízdenek. Od 1. ledna příštího roku je přestane používat.
DPO dnes plán oznámil v tiskové zprávě. Podle podniku už loni poprvé od spuštění elektronických plateb překročil počet i objem elektronicky zaplacených jízdenek příjmy z klasických papírových jízdenek.
„Každý rok se používání platební karty našimi cestujícími téměř zdvojnásobí. Za druhé pololetí roku 2016 evidujeme půl milionu plateb a teď jsme na třech milionech osmi stech tisících za rok 2018,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel DPO Daniel Morys.
Z vozidel ostravské MHD by tak měly zmizet červené označovače papírových jízdenek. DPO nechá ale ještě cestujícím možnost zaplatit jízdné hotově: chystá od září speciální „kreditní jízdenku“, kterou si budou moci lidé dobít ve zhruba 17 automatech na hlavních zastávkách, později i například trafikách. Z ní se pak budou odečítat peníze za každou jízdu. Současně ještě chystá DPO možnost platby přes mobilní aplikaci.
„Tisk, prodej a údržba celého systému papírových jízdenek nás stojí zhruba 20 milionů korun ročně. Náklady na kreditní jízdenky odhadujeme v řádech milionů korun. To znamená, že celková úspora dopravního podniku bude 15 milionů korun ročně, což je například více než jeden nový elektrobus,“ dodal  Morys.
Ostravská MHD má zřejmě uživatelsky nejpříjemnější variantu plateb kartou. Systém umožňuje nakoupit jednotlivé jízdenky (bez papíru), přičemž na konci dne vypočítá nejvýhodnější variantu jízdného, která se následně strhne z účtu. Nejvyšší cena za cestování držitele karty tak nikdy nepřekročí 80 Kč, což je hodnota celodenní  jízdenky.
Zdroj: zdopravy cz

Dopravní podnik Ostrava poprvé prodal více krátkodobých elektronických jízdenek než papírových

dopravacz
Poprvé od spuštění elektronických plateb ve vozidlech Dopravního podniku Ostrava (DPO) překročil jejich počet i objem v korunách prodej krátkodobých papírových jízdenek. Jenom v prosinci 2018 si cestující v síti DPO „pípli“ kartou téměř 471 000 krát za více než 8 160 000 korun.
Další růst elektronických plateb jízdného DPO očekává i v roce 2019. „Když se podíváte na data, která pečlivě sledujeme, tak vidíte, že se každý rok používání platební karty našimi cestujícími téměř zdvojnásobí. Za druhé pololetí roku 2016 evidujeme půl milionu plateb a teď jsme na třech milionech osmi stech tisících za rok 2018,“ říká předseda představenstva a generální ředitel DPO Daniel Morys. Zlomový byl v tomto trendu právě závěr roku 2018, kdy poprvé počet elektronických plateb za krátkodobé jízdenky překonal prodej těch papírových.


V této souvislosti plánuje DPO papírové jízdenky úplně přestat používat, a to už za rok, k 1. 1. 2020. Možnost zaplatit hotovostí úplně nezmizí, protože papírovou jízdenku vystřídá nová, tzv. „kreditní jízdenka“, která bude k dostání již od září v automatech na všech hlavních zastávkách. „Tisk, prodej a údržba celého systému papírových jízdenek nás stojí zhruba 20 milionů korun ročně. Náklady na kreditní jízdenky odhadujeme v řádech milionů korun. To znamená, že celková úspora dopravního podniku bude 15 milionů korun ročně, což je například více než jeden nový elektrobus,“ dodává Daniel Morys.
Zdroj: dpo cz

RegioJet zvýšil počet cestujících o 29 % a vrátil se do zisku, chystá miliardový nákup

dopravacz
Rekordní počet cestujících loni přepravily vlaky společnosti RegioJet. Firma dnes v tiskové zprávě oznámila, že za celý rok přepravila 9,7 miliónu cestujících, což znamená meziroční nárůst o 29 %.
Současně druhý největší osobní železniční dopravce v zemi oznámil i předběžné hospodářské výsledky. Zisk má dosáhnout téměř sto milionů korun. Za rok 2017 firma naopak prodělala 35,7 milionu korun.
„Železniční doprava je vysoce perspektivním oborem našeho podnikání. Naše nedotované vlaky jsou ziskové na všech linkách, kde jezdíme, včetně nově zavedených spojů na trase Praha – Brno – Vídeň. Ty vyjely přibližně před rokem a po roce provozu je jejich ekonomika v plusu. Dokázali jsme díky férovým cenám a lepším službám přitáhnout na železniční trasu z Prahy do Brna a Vídně stovky tisíc nových cestujících. Právě příchod nových dopravců a služeb na železnici je dlouhodobě hlavním motorem celkového růstu sektoru osobní železniční dopravy,“ řekl majitel RegioJetu Radim Jančura.
Samotné dálkové vlaky RegioJetu, které jezdí na trasách Praha – Ostravsko, Praha – Košice – Humenné a Praha – Brno – Bratislava / Vídeň přepravily v roce 2018 celkem 5,9 milionu cestujících. Meziročně tak dálkovými vlaky RegioJetu cestovalo přibližně o 1,2 milionu cestujících více, zejména právě díky zavedení nových spojů na trase Praha – Brno – Vídeň / Bratislava. U regionálních spojů na Slovensku na trase Bratislava – Komárno RegioJet přepravil v roce 2018 přibližně 3,7 milionu cestujících, což představuje meziroční nárůst o jeden milión cestujících.
Tržby z jízdného loni stouply na 1,5 miliardy korun. „Dosažená marže přesahující 6 % je nejlepší výsledek v historii vlakové dopravy – i v porovnání s jinými dopravci a dává silný základ pro možnost realizovat další expanzní investiční projekty, jak nákup dalších vozidel nebo přidání provozu na nových tratí,“ uvedla firma v tiskové zprávě.
Firma má podle svých slov připravené nákupy nových lokomotiv a vozidel za více než jednu miliardu korun. „Pořizování a nasazování nové vozové techniky bude pokračovat také v letošním roce. RegioJet plánuje nasazení dalších nových vícesystémových lokomotiv do provozu, stejně jako dalších nových vozů Astra. RegioJet má připravené další nákupy a rekonstrukce vozů v hodnotě přes jednu miliardu korun, které by rád začal realizovat během následujících 2 až 3 let tak, aby pokračoval ve zvyšování počtu nabízených sedaček a mohl tím zajistit dostatek míst pro zvyšující se počet pasažérů,“ uvedla firma v tiskové zprávě. RegioJet se i přes investice do čtyř nových lokomotiv potýkal loni s výpadky svých starších strojů.

RegioJet letos na konci roku převezme provoz dálkových vlaků Brno – Bohumín pro ministerstvo dopravy a regionálních vlaků v Ústeckém kraji
Zdroje: zdopravy cz,  Novinky dopravy České republiky

1/22/2019

Velká vlaková výměna. Praha touží po ostravských elefantech

dopravacz
Zástupci Prahy, Středočeského a Moravskoslezského kraje jednají společně s Českými drahami o nepříliš obvyklém přesunu vlakových souprav. Důvodem je především přetížená příměstská doprava v okolí Prahy.
Ve hře je přestěhování čtyř dvoupodlažních elektrických jednotek CityElefant, které dosud jezdí v Moravskoslezském kraji. Pokud dojde k dohodě krajů a Českých drah, přesunou se do Prahy. Místo nich by se měly na Ostravsku objevit zcela nové nízkopodlažní elektrické jednotky, ale s menší kapacitou.
„Je to varianta, která je na stole a o které jednáme. CityElefanty u nás na některých linkách nejezdí dostatečně naplněné, proto jsme otevřeli jednání o jejich přesunu do Prahy,“ potvrdil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro dopravu Jakub Unucka. Podle něj by mělo za čtyři elefanty přijít sedm elektrických jednopodlažních jednotek, které České dráhy aktuálně soutěží. „Je to pro nás výhoda, že bychom měli k dispozici více vlaků, můžeme přidat další spoje,“ dodal Unucka. Část CityElefantů v Moravskoslezském kraji zůstane, protože byly pořízeny s evropskou dotací a její podmínky neumožňují přesun mimo region.
O jednání promluvil poprvé minulý týden v rozhovoru pro deník Zdopravy.cz náměstek pražského primátora pro dopravu Adam Scheinherr.
České dráhy zatím nechtějí jednání komentovat. „Teprve probíhají jednání s jednotlivými regiony o smlouvách a výkonech po roce 2019. V současné době také teprve běží soutěže na nová vozidla. Přesuny vozidel mezi regiony v souvislosti s pokračující obnovou vozového parku a v souvislosti s novými smlouvami na zajištění veřejné drážní dopravy v regionech však samozřejmě nelze vyloučit,“ řekl mluvčí Českých drah Petr Štáhlavský.
Jednotky CityElefant disponují 310 místy k sezení, České dráhy poptávají v soutěžích jednopodlažní elektrické vlaky s kapacitou 160 a 240 míst.
Podle Petra Pšeničky, náměstka ředitele Ropidu, mají o jednotky řady 471 z Moravskoslezského kraje v Praze a Středočeském kraji velký zájem. „Jsou kompatibilní s vlaky, které tu jezdí dnes a i v budoucnosti jezdit budou. Bude to ale samozřejmě možné jen v případě, že by Moravskoslezský kraj měl za své CityElefanty adekvátní náhradu a od toho se také odvine počet jednotek, které by do Prahy mohly potenciálně přijít,“ řekl Pšenička.
Podle něj by našly uplatnění okamžitě. „Určitě bychom chtěli nahradit dnešní takzvané syslografy na lince z Prahy do Řevnic. Souprava rekonstruovaných patrových vozů s řídícím vozem je tu jen dočasným řešením,“ řekl Pšenička.

Jednotky CityElefant tvoří základ příměstské dopravy v Praze, která v posledních letech výrazně roste. Podle Pšeničky budou po Praze chtít, aby se spustila modernizace dnešních CityElefantů a byly vybaveny i zásuvkami či wi-fi. „Budeme žádat o formální souhlas vedení Prahy, z odborného hlediska však není o nezbytnosti modernizace pochyb. Celou flotilu bychom postupně chtěli zmodernizovat během 5 let. Dnes ale musí v podstatě všechny jednotky jezdit. Aby mohly České dráhy některé poslat do rekonstrukce, musí mít další, které budou jezdit místo nich,“ dodal Pšenička.
Praha a Středočeský kraj řeší i nákup ještě větších vlaků, než jsou CityElefanty. Na hlavních trasách by měly být dvoupodlažní soupravy. „Ideální je využít 200 metrů délky nástupiště, nejlépe dvěma stometrovými jednotkami. CityElefanty dnes měří 80 metrů, takže jde spojit dva, ale tři už ne. Nicméně nebráníme se například i využití jednopodlažních jednotek na některé trasy. Ideální se nám jeví u linky do Kralup nad Vltavou, kam by mohly jet dvě spojené a dál do Ústí nad Labem už jen jedna. Dnes jezdí CityElefant až do Ústí nad Labem a není z Kralup dostatečně využitý,“ řekl Scheinherr.
Zdroj: zdopravy cz

Cena má váhu jen 30 procent. SŽDC hledá zpracovatele studie VRT do Ostravy

dopravacz
Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) hledá zhotovitele studie proveditelnosti k chystané vysokorychlostní trati (Brno) – Přerov – Ostrava. Dnes se otevíraly nabídky, přišly od dvou zájemců. Ze studie má mimo jiné vzejít návrh trasy.
Tendr je přitom zajímavý tím, že SŽDC jako první v rezortu dopravy sáhla k americké metodě Best Value Approach/Best Value Procurement (BVA/BVP). Nabídky se budou nyní anonymně hodnotit podle ekonomické výhodnosti na základě poměru nabídkové ceny a kvality.
Výrazně tím poklesla váha ceny, která dosud vždy v tendrech hrála dominantní roli. Kritéria a jejich podíl na celkovém hodnocení jsou následující: nabídková cena (30 pct.), odborná úroveň (20 pct.), identifikace a řízení rizik (15 pct.), přidaná hodnota (10 pct.) a schopnost vybraných členů odborného personálu přispět k naplnění projektových cílů zadavatele (25 pct.).
„Vysokorychlostní tratě jsou pro Česko klíčová infrastruktura. Resort dopravy intenzivně připravuje spojení z Prahy na Drážďany, pro úsek Praha – Brno – Břeclav zpracovává studii proveditelnosti, pro úsek Brno – Přerov dokumentaci k územnímu rozhodnutí a připravuje pilotní úseky na předměstích největších měst. A brzy rozhodneme i o zhotoviteli studie úseku Ostrava – Přerov, který by měl připravit vše pro co nejrychlejší výstavbu,“ uvedl ministr dopravy Dan Ťok.
Mezi Brnem a Přerovem bude trať na 200 kilometrů v hodině, plnohodnotná VRT s rychlostí přes 300 kilometrů v hodině by pak měla vzniknout až v úseku mezi Přerovem a Ostravou, kterého se týká chystaná studie.
Metoda hodnocení nabídek Best Value Approach/Best Value Procurement (BVA/BVP) byla vyvinuta na Arizonské státní univerzitě. „Cílem této metody je zajistit co nejširší uplatnění tvůrčí invence dodavatelů a zadavatelům poskytnout možnost rozlišení zkušeností a kvality jednotlivých dodavatelů. V Nizozemsku tato metoda vedla ke vstupu nových, dříve pouze na základě nabídkové ceny nekonkurenceschopných dodavatelů na trh veřejných zakázek. Dále došlo k urychlení projektů a v důsledku výběru kvalitních dodavatelů i k výraznému snížení nedostatků ve výstupech a v konečném důsledku též ke snížení objemu víceprací,“ doplnil generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda.
Po otevření obálek proběhne nejpozději na přelomu ledna a února anonymní hodnocení nabídek v rámci dílčích kritérií Odborná úroveň, Identifikace a řízení rizik a Přidaná hodnota. Schopnost vybraných členů odborného personálu přispět k naplnění projektových cílů zadavatele se bude posuzovat formou pohovoru. Po ukončení hodnocení necenových kritérií se v termínu a místě určeném zadavatelem uskuteční otevírání nabídkové ceny. Vítěz výběrového řízení by měl být znám v březnu.
Do šesti měsíců po podpisu smlouvy bude muset předat podklady pro zpracování Dokumentace pro vydání rozhodnutí o umístění stavby (DÚR) a Dokumentace pro vyhodnocení vlivů stavby na životní prostředí (EIA) pro VRT minimálně v úseku Prosenice – Ostrava-Svinov. Do 14 měsíců po podpisu smlouvy pak musí předat finální verzi studie proveditelnosti včetně zapracovaných připomínek a stanovisek, které umožní předání studie ke schválení centrální komisi ministerstva dopravy.
Zdroj: zdopravy cz

Konec dělení jízdenek. ČD spojí nejlevnější kombinace do jedné, doklady přejmenují

dopravacz
České dráhy chystají od 1. února velkou změnu v nabídkách jízdenek. Kromě přejmenování jejich názvů by měl zákazníkům odpadnout problém s dělením jízdenek, vždy by měli dostat nejvýhodnější nabídku. Měly by tak skončit paradoxy, kdy cestující platí za kratší cestu stejným vlakem mnohem více než cestující jedoucí delší trasu.
Jde o větší balík změn, které naznačily České dráhy už loni na konci roku v přepravním a tarifním věstníku. „Jde o zavedení nových jízdenek Flexi základní, Flexi výhodná a Vázaná. Tyto názvy podle průzkumu nejlépe vystihují jejich parametry. Smyslem změn názvů jízdenek je zpřehlednit naše tarifní nabídky,“ řekl mluvčí Českých drah Radek Joklík. Detaily chtějí České dráhy zveřejnit příští týden. Skončí naopak Akční a Superakční jízdenky.
Nepůjde přitom jen o přejmenování jízdenek. „V případě cest na delší vzdálenosti systém vždy sám nabídne zákazníkovi nejvýhodnější jízdné a bude počítat i s úseky, kde platí některá z cenově zvýhodněných jízdenek,“ potvrdil Joklík.
Pokud tedy na zvolené trase bude úsek s výhodnějším jízdným, například právě s Flexi zvýhodněnou jízdenkou, započítá ho systém do jednoho jízdního dokladu. „Výhodu akvizičního jízdného tak budou využívat i zákazníci, kteří svou cestu začínají v místě, odkud žádná zvýhodněná nabídka neplatí,“ řekl Joklík.
Dělení jízdenek se rozmohlo zvláště poté, co České dráhy zavedly na hlavních trasách výrazně levnější jízdenky pro cestování mezi většími městy. Například spojení Český Brod – Ostrava je sice o 34 kilometrů kratší než spojení Praha – Ostrava na stejné trase, cestující s jedním lístkem ale zaplatí za kratší cestu mnohem více. Z Českého Brodu do Ostravy stojí jedna jízdenka s přestupem v Kolíně 459 korun, z Prahy do Ostravy 295 korun. Když si jízdenku rozdělí na dva úseku (Český Brod – Kolín + Kolín – Ostrava, zaplatí dohromady jen 269 Kč. (kalkulace proběhla 21. ledna večer pro vlak EC117 s odjezdem dnes). Nově by mu měl už takovou levnější jízdenku nabídnout přímo prodejní systém a přitom bude mít jen jeden lístek.
Nejde ovšem jen o specialitu Českých drah, u kterých se někde vyplatí rozdělit nákup jízdenky na dvě. Například u RegioJetu vyjde jízdenka z Prahy do Břeclavi ve třídě Standard na 299 korun, při koupi jízdenky z Prahy do Brna zaplatí ve stejném vlaku cestující 175 korun ve stejné třídě a dalších 59 korun za jízdenku z Brna do Břeclavi, celkem tedy 234 korun.
Podle Joklíka budou Flexi zvýhodněné jízdenky (FZJ) dráhy nabízet na trojnásobném počtu relací než u současných Akčních jízdenek. „Už díky tomu může na výhodnější jízdné dosáhnout mnohem více našich zákazníků. Tyto jízdenky budou omezeny kontingentem a cena se bude dynamicky měnit podle reálné poptávky. Nejdražší proto budou ve dnech a časech přepravní špičky. Proto platí, že včasný nákup bude pro zákazníky výhodný,“ dodal Joklík.
Vázaná jízdenka bude vždy nejlevnější, bude se vztahovat vždy jen na konkrétní vlak. Půjde koupit jen v e-shopu a v aplikaci Můj vlak, na pokladnách až později.
Zdroj: zdopravy cz

1/21/2019

Metro S nebo nová trať do Brandýsa nad Labem. Praha doladila své železniční plány

dopravacz
Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) zveřejnil konečnou podobu materiálu, jak si představuje pražskou železnici v příštích letech. Vlaky mají v příštích letech hrát podstatně větší roli v městské dopravě než dosud. IPR navrhuje i zcela nové tratě z Prahy do Středočeského kraje.
Jde o koncepci, kterou schválilo ještě minulé vedení Prahy. Strategie má sloužit jako podklad pro řešení budoucí podoby a fungování železnice v Praze, kterou bude připravovat Správa železniční dopravní cesty (SŽDC).
„Věříme, že železnice je pro budoucí rozvoj Prahy zásadní. Je třeba obsluhovat celý region a propojovat nás s Evropou, ale zároveň ulehčit hromadné dopravě. Dokument naši vizi jasně popisuje,“ říká Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha.
Téměř stostránkový materiál potvrzuje, že železnice v Praze má dnes řadu zásadních nedostatků. „Většina z tratí trpí nedostatečnou kapacitou. Téměř všechny tratě vedené přes Vltavu doplácí buď na kapacitu mostu na Výtoni, kde je pro rozvoj železniční dopravy potřeba 3. kolej, a nedostatečnou kapacitu Negrelliho viaduktu, který je však nedotknutelným prvkem a prochází rekonstrukcí. Problematická je také značná zastaralost některých zastávek, stanic a jejich vybavení,“ uvádí materiál. Na seznamu kapacitně nejproblematičtějších spojení je podle očekávání trať z hlavního nádraží Vinohradskými tunely do Vršovic a na Smíchov, do Vysočan a z Libně na Kolín.
Železnice v Praze zaznamenala za posledních deset let velký růst. Podle dat z Pražské integrované dopravy jezdilo po Praze vlakem v roce 2017 o 73 % více cestujících než v roce 2008
IPR počítá s rozvojem patnácti železničních tratí, jejich rekonstrukcí, elektrizací, významným posílením spojů i novými zastávkami. Současně řeší i zapojení pěti vysokorychlostních tratí, které mají končit na hlavním nádraží. Cílem dálkové dopravy je propojit Prahu do hodiny s Brnem nebo Libercem, do dvou s Ostravou či Drážďany, do tří s Berlínem a Mnichovem a do čtyř hodin s Frankfurtem. „Odvedení dálkových vlaků z dnešních tratí na nové vysokorychlostní tratě výrazně zlepší fungování příměstské železnice a zajistí její další možný rozvoj,“ uvádí materiál.
Praha si představuje, že hlavní tratě budou dvojkolejné a elektrizované a vlaky po nich budou jezdit v intervalu 10 až 15 minut, ostatní tratě budou alespoň elektrizované s intervalem 15 až 30 minut. U tratě na Letiště Václava Havla počítá s taktem 10 minut.
Koncepce počítá i s rozvojem nákladní dopravy, i když od nákladních dopravců se dá očekávat největší kritika, protože se mohou obávat dalšího snížení kapacity. Po zrušení nákladového nádraží Žižkov se ale v textu strategie objevuje požadavek na vybudování logistického centra v Praze, které by pomohlo železnicí zlepšit zásobování hlavního města. Nákladní dopravce může naopak potěšit plán na vybudování mimoúrovňového libeňského přesmyku a zdvojkolejnění tratě z Libně do Malešic nebo jižní nákladní spojky. Na ní chce Praha ale zavést další vlakové linky osobní dopravy.
Zřejmě největší změnou je zavedení takzvaného Metra S. Jde o nové železniční tunely pod centrem města spojující tratě, které jsou přivedeny do širšího centra města. Účelem teto stavby je, kromě segregace dálkové dopravy, co možná největší obsluha samotného centra města železniční dopravou, kde je vysoka koncentrace pracovních příležitostí. Proto je součástí teto stavby i několik železničních zastávek a stanic. V blízkosti železniční stanice Praha hlavni nádraží pak má vzniknout centrální přestupní stanice. „Realizací teto stavby dochází ke skokovému nárůstu kvality příměstské a městské železnice, zajištěni plně průjezdného modelu a daleko hlubší integrace do veřejné dopravy jako páteřního systému v Praze a regionu,“ uvádí IPR. Celkem jde o 9 kilometrů tunelů.
V požadavcích je například přidání čtvrté koleje z Prahy až do Běchovic a odvedení dálkové železniční dopravy v úseku Praha-Běchovice – hranice hl. m. Prahy. K té má dojít pomocí nové tratě do Poříčan a dále zkapacitněním stávající tratě nebo novostavbou do Kolína. Velké úpravy navrhuje IPR na trati z Prahy do Turnova. Kterou chce zdvojkolejnit na výjezdu z Prahy a elektrifikovat. Současně mají na trati vzniknout nové zastávky. Podobně má dojít k úpravě trati do Rudné, která by měla podle plánu projít elektrizací, stejně tak trať do Hostivic přes Pražský Semmering.
V případě zapojení vysokorychlostních tratí plán počítá se zcela novými trasami, díky kterým by vznikla i nová přímá železniční spojení. Od severu mají například ústit dvě nové vysokorychlostní trasy ve směru od Ústí nad Labem a Liberce. V případě Liberce se mluví i o konvenční trati na vlaky do 200 kilometrů za hodinu. Trať chce Praha využít i pro příměstské vlaky, například do Brandýsa nad Labem. „Trať je velmi významná i pro regionální železniční dopravu,
kde má velký potenciál obsloužit města Brandýs nad Labem, Benátky nad Jizerou a Mladou Boleslav a celou severovýchodní část metropolitní oblasti a vytvořit silnou železniční radiálu rovnající se v příměstské železnici ostatním dvojkolejným tratím. V případě dostatečné kapacity lze trať využit i pro provoz klasické příměstské železnice – linek S,“ uvádí materiál.
Zdroj: zdopravy cz